Nadchodzi Krakowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Nadchodzi Krakowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu

W Krakowie nabożeństwo centralne pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa odbędzie się w niedzielę 24 stycznia o godzinie 15.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach z ograniczoną liczbą wiernych, zaś transmitowane będzie za pośrednictwem Internetu.

Archidiecezja krakowska zaprasza na tamtejsze obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwo centralne pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa odbędzie się w niedzielę 24 stycznia w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach.

W Krakowie nabożeństwo centralne pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa odbędzie się w niedzielę 24 stycznia o godzinie 15.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach z ograniczoną liczbą wiernych, zaś transmitowane będzie za pośrednictwem Internetu.

Program pozostałych wydarzeń obejmuje m.in. wykład online ks. prof. Marka Uglorza z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, biblisty i wykładowcy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Początek 19 stycznia o godz. 18.00.

Odbędzie się także online spotkanie z Małą Siostrą Jezusa Violą we współpracy z Kołem Naukowym Teologów UPJPII, na które zaprasza Wspólnota Ekumeniczna z Grandchamp (20 stycznia, godz. 20.00).

W programie także m.in. nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim św. Marcina i modlitwa o jedność prowadzona przez Wspólnotę Taize oraz nieszpory o jedność prowadzone online przez Wspólnotę Chemin Neuf.

Szczegółowe informacje na stronie.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną większość wydarzeń odbędzie się online. Za uczestnictwo w krakowskim nabożeństwie centralnym można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan potrwa tradycyjnie od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła. Na półkuli południowej, gdzie w styczniu zwykle trwają wakacje, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest zazwyczaj obchodzony w innym terminie, np. w okresie obejmującym święto Pięćdziesiątnicy (propozycja ruchu „Wiara i Ustrój” z 1926 r.), co również zyskuje rangę symbolu.

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan niektóre Kościoły, diecezje czy miasta organizują jedno nabożeństwo, inne spotykają się każdego dnia Tygodnia (a właściwie oktawy). Jeszcze inne wybierają spośród tych ośmiu nabożeństw jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, świętowanych najczęściej w niedzielę. Przypadająca w Tygodniu Modlitw niedziela ma szczególne znaczenie duszpasterskie. Choć wspólnotowa modlitwa o jedność chrześcijan ma charakter uprzywilejowany, to jednak chrześcijanin powinien także modlić się do Ojca, „który widzi w ukryciu” (por. Mt 6,6).

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2021 r. przygotowała Wspólnota Monastyczna z Grandchamp. Temat, który został wybrany, „Trwajcie w mojej miłości a przyniesiecie obfity owoc” zaczerpnięty jest z Ewangelii św. Jana 15,1-17 i wiąże się z powołaniem tej ekumenicznej wspólnoty. Misją wspólnoty, liczącej dziś 50 sióstr, przedstawicielek różnych generacji, tradycji kościelnych, różnych krajów i kontynentów, jest życie modlitwą, gościnność, praca nad pojednaniem między ludźmi i nad jednością chrześcijan. Swoim darem życia zakonnego siostry dzielą się z odwiedzającymi i wolontariuszami, którzy przybywają do Grandchamp, by tam przeżyć rekolekcje, doświadczyć ciszy, uzdrowienia, czy odnaleźć sens życia. Trzy filary, na których opiera się codzienne życie sióstr – modlitwa, pielęgnowanie życia wspólnotowego i gościnność – stały się podstawą opracowania materiałów na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Źródło: diecezja.pl / ml

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz
54,99 zł

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Skomentuj artykuł

Nadchodzi Krakowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.