Nadzwyczajny szczyt ws. Syrii, Iraku i Gazy

Nadzwyczajny szczyt ws. Syrii, Iraku i Gazy
(fot. EPA/ATEF SAFADI)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / pz

Caritas Internationalis organizuje nadzwyczajne spotkanie poświęcone kryzysowi na Bliskim Wschodzie, za szczególnym naciskiem na sytuację w Syrii, Gazie i Iraku. Odbędzie się ono w dniach 15-17 września w Watykanie. Do udziału w szczycie zaproszeni są dyrektorzy lokalnych Caritas, które od miesięcy stawiają czoła kryzysowi humanitarnemu w tym zapalnym regionie.

Liczby są przerażające. W Syrii natychmiastowej pomocy potrzebuje 13 mln osób. Mieszkańcy Gazy trwają w zawieszeniu nie wiedząc jak długo potrwa rozejm. 300 tys. ludzi jest bez dachu nad głową. Z powodu konfliktu w Iraku ponad 1 mln ludzi musiało opuścić swe domy. W ciągu minionych trzech lat Caritas w różnej mierze wsparła 965 tys. ludzi będących w sytuacji kryzysowej. Dostarczyła im żywność, wodę, lekarstwa, namioty i inne środki pierwszej potrzeby, a także zapewniła pomoc medyczną i psychologiczną.

Sekretarz generalny Caritas Internationalis alarmuje, że "na Bliskim Wschodzie wciąż wrze, rosną potrzeby, a środki pomocowe stopniowo maleją". Watykańskie spotkanie ma służyć wypracowaniu nowych strategii pomocowych, ze szczególnym naciskiem na znalezienie nowych źródeł finansowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nadzwyczajny szczyt ws. Syrii, Iraku i Gazy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.