Nagroda Praw Człowieka dla porwanych w Syrii

Nagroda Praw Człowieka dla porwanych w Syrii
(fot. doug1021/flickr.com/CC)
KAI / pk

Niemieckie miasto Weimar przyznało tegoroczną Nagrodę Praw Człowieka dwóm metropolitom wschodnich Kościołów chrześcijańskich z Aleppo.

"Za wkład na rzecz pokoju w kraju ogarniętym wojną domową" 66-letni Mor Gregorios Yohanna Ibrahim i 59-letn Boulos Yazigi zostaną uhonorowani 10 grudnia. Oni sami nie będą mogli jej odebrać, gdyż do dzisiaj nie wiadomo, jaki jest ich los i czy w ogóle żyją. Uprowadzono ich 22 kwietnia 2013 roku, gdy udawali się na rozmowy w sprawie uwolnienia porwanych wcześniej dwóch księży. Ich kierowcę porywacze zastrzelili.

Uzasadniając przyznanie nagrody obu hierarchom organizatorzy przypomnieli, że od chwili wybuchu wojny domowej w Syrii w 2012 obaj metropolici Aleppo bardzo zabiegali - jako mediatorzy - o uregulowanie sporów między różnymi wspólnotami chrześcijańskimi i grupami etnicznymi. Podkreślono przy okazji, że metropolita Mor Gregorios Yohanna Ibrahim ogłosił w 2012 roku plan przywrócenia pokoju w Syrii.

Ostatnia wiadomość o porwanych pochodzi z połowy czerwca br. Libański dziennik " Al-Akhbar", podał wówczas. że metropolici są przetrzymywani przez ugrupowanie Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL; obecne Państwo Islamskie na pograniczu Iraku i Syrii) w regionie Tal Abyad przy granicy z Turcją i są w dobrym stanie.

DEON.PL POLECA

Według gazety za porwaniem stoi ugrupowanie Asbat al-Ansar, wierne wobec ISIL. Porywacze prawdopodobnie nie zdawali sobie sprawy z szumu, jaki ich czyn wywoła i dlatego poprosiło o pomoc przywódców ISIL, którzy przenieśli metropolitów do północnej części kontrolowanej przez siebie prowincji Ar-Rakka. Oficjalnie jednak nikt nie przyznał się do porwania, a według Kościoła prawosławnego w Syrii i tamtejszych władz jest ono dziełem "czeczeńskich dżihadystów".

Mor Gregorios Yohanna Ibrahim jest syryjskim metropolitą Aleppo, a Boulos Yazigi - jego prawosławnym odpowiednikiem. Wracali oni z rozmów w sprawie uwolnienia porwanych dwa miesiące wcześniej księży: ormiańskiego i prawosławnego, których los też wciąż pozostaje nieznany.

Nagroda w wysokości 2500 euro jest przyznawana od 20 lat. W tym roku laureatów zaproponowało Towarzystwo ds. Zagrożonych Narodów z siedzibą w Getyndze. Akt uhonorowania laureatów odbędzie się w ramach plenarnego posiedzenia Rady Weimaru. W imieniu laureatów nagrodę odbiorą przedstawiciele ich Kościołów.

Zachęcamy do modlitwy w intencji porwanych metropolitów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagroda Praw Człowieka dla porwanych w Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.