Nagroda Templetona dla rabina W. Brytanii

Nagroda Templetona dla rabina W. Brytanii
(fot. rabbisacks.org)
PAP / jm

Były naczelny rabin Wielkiej Brytanii Jonathan Sacks został laureatem tegorocznej Nagrody Templetona za wysiłki na rzecz budowania szacunku dla wszystkich religii w celu przeciwstawienia się przemocy i terroryzmowi - poinformowała w środę Fundacja Templetona.

Fundacja, z siedzibą w USA, uzasadniła, że 67-letni Sacks wyprzedził swoje czasy przesłaniem szacunku dla wszystkich religii i postawą, zgodnie z którą tylko wzajemnie uznawanie wartości stanowi przeciwwagę dla przemocy.

Nagroda przyznawana jest osobie, która uczyniła "wyjątkowy wkład w rozwój duchowego wymiaru życia". Jej wartość to 1,5 mld dolarów i jest to jedno z najhojniejszych wyróżnień na świecie.

Jonathan Sacks powiedział agencji Reutera, że wiadomość o nagrodzie "dosłownie zwaliła go z nóg".

Jako naczelny rabin brytyjskich Zjednoczonych Kongregacji Żydowskich, Sacks był głównym rzecznikiem brytyjskich żydów w latach 1991-2013. Często ocenia się, że doprowadził do odrodzenia brytyjskiej wspólnoty żydowskiej.

Fundacja doceniła jego wysiłki na rzecz zwalczania rozprzestrzeniania się przemocy na tle religijnym, którą - jak twierdzi - podsyciła sekularyzacja Zachodu niebędąca w stanie odpowiedzieć na potrzebę przynależności i poszukiwania tożsamości przez młodych ludzi.

"Dziś najbardziej słyszalne głosy religijne pochodzą od sił ekstremalnych i sądzę, że to bardzo groźne. Trafiają one do idealistycznych dzieciaków i przekształcają je w prawdziwych morderców; nie możemy po prostu siedzieć z założonymi rękami i na to pozwalać" - powiedział Sacks agencji Reutera.

Brytyjski rabin dołączył do 45 osobistości, które były laureatami w poprzednich latach. Wśród nich jest anglikański arcybiskup z RPA, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Desmond Tutu czy dalajlama. Pierwszą laureatką wyróżnienia była w 1973 roku Matka Teresa z Kalkuty.

W 2008 roku nagrodę otrzymał polski uczony, ksiądz Michał Heller, profesor filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, a także fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Nagrodę Templetona ksiądz Heller podarował Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nagroda Templetona dla rabina W. Brytanii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.