Nagrody TOTUS 2015 rozdane. Znamy laureatów

Nagrody TOTUS 2015 rozdane. Znamy laureatów
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / slo

Krzysztof Penderecki, Helena Pyz, Poczta Polska S.A. i portal Deon.pl - to laureaci nagród TOTUS 2015, przyznawanych przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Uroczysta gala wręczenia wyróżnień nazywanych "katolickim noblem" odbyła się w sobotę 10 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

W kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" nagrodę otrzymał Krzysztof Penderecki. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymał poeta Ernest Bryll.

- Wyrażam głęboką wdzięczność za przyznanie mi zaszczytnej nagrody, jednej z najważniejszych nagród Kościoła katolickiego w Polsce. W Polsce lat 80. podjęcie tematu religijnego musiało być aktem odwagi, wbrew temu, co próbowano w nas zaszczepić. Nazwano mnie zdrajcą awangardy, gdy ukończyłem pracę nad pasją św. Łukasza. W muzyce trzeba angażować całego siebie. Piszę muzykę sakralną przez całe życie, często sięgam do psalmów, które są niekończącym się źródłem inspiracji - mówił Krzysztof Penderecki odbierając nagrodę.

Krzysztof Penderecki to współczesny polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. Były rektor, do dnia dzisiejszego profesor Akademii Muzycznej w Krakowie.

DEON.PL POLECA

Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory o bardzo oryginalnej kolorystyce dźwiękowej, często wykorzystujące niekonwencjonalne techniki artykulacji (np. stukanie w denko instrumentów smyczkowych).

Od 1973 Penderecki zajmuje się także dyrygenturą, prowadząc polskie oraz światowe zespoły symfoniczne, wykonujące m.in. utwory Beethovena, Schuberta, Mendelssohna, Szostakowicza oraz samego kompozytora.

W kategorii "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" laureatką została dr Helena Pyz

Od ćwierć wieku leczy trędowatych w Indiach. Prowadząc rehabilitację, przez pracę pomaga odzyskać godność ludziom zepchniętym na margines społeczeństwa. Stawiając na edukację, dzieciom i młodzieży daje szansę na lepsze życie. Doktor Helena Pyz: kobieta o ogromnym sercu, lekarz, świecka misjonarka, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, jedyny lekarz w Centrum Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach, a dla tysięcy swych wychowanków po prostu Mami, czyli ‒ jak mówią o niej z czułością ‒ Mama. Jak mało kto rozumie stygmat trądu, bo sama naznaczona jest niepełnosprawnością w wyniku choroby Heinego-Medina. Do Indii wyjeżdżała o kulach, które od dzieciństwa są jej nieodłącznymi towarzyszkami życia, obecnie porusza się na wózku inwalidzkim.

Dr Helena Pyz podziękowała za nagrodę Totus w przesłanym liście.

- Jestem wdzięczna i dumna, że Fundacja zaszczyciła mnie przyznaniem nagrody TOTUS. Ale jestem też zażenowana. Cała moja lekarska posługa była i jest ukierunkowana na człowieka. A przecież to jest zwykłe lekarskie powołanie. Mam więc głęboką świadomość, że tak prestiżową nagrodę dostaję niezasłużenie. To, że pracuję akurat w Indiach, w miejscu - jak wierzę - wskazanym mi przez Pana Boga, jest dla mnie przywilejem. Mam wielką radość, mimo oczywistych trudności i rozmaitych przeszkód, że mogę pomagać ludziom, i to ludziom, którzy naprawdę tego potrzebują. To nie tylko satysfakcja bycia potrzebną. Dodatkowo jeszcze dostaję wiele wyrazów miłości i wdzięczności od moich jakże licznych podopiecznych. I to nie tylko równoważy codzienny trud, ale jest samo w sobie nagrodą i wielką satysfakcją. Dlatego nagrodzenie mnie TOTUS-em jest też dla mnie zobowiązaniem na przyszłość - napisała laureatka.

Nagrodę pieniężną dr Helena Pyz zdecydowała się przekazać młodym z Jeevodaya, aby i oni mogli wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży 2016 w Krakowie.

W kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" nagrodę otrzymała Poczta Polska S.A.

Poczta Polska towarzyszyła Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II przez cały okres jego pontyfikatu poprzez emisje znaczków, poświęconych jego osobie i ważnym wydarzeniom z jego posługi. Emisje znaczków były kontynuowane także później, upamiętniając chociażby beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II, we współpracy z Pocztą Watykańską.

Osobną grupę tematyczną stanowią znaczki i albumy poświęcone dziedzictwu duchowemu Kościoła.

- Dziękuję w imieniu 80 tys. naszych pracowników, których codziennie możecie Państwo spotkać w swoich domach. Staramy się dostarczać nie tylko listy i paczki, ale też satysfakcję. I dlatego chciałbym nagrodę pieniężną przekazać studentom fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia - powiedział Piotr Michalski, członek zarządu Poczty Polskiej S.A.

W kategorii "TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach" nagrodę przyznano redakcji portalu Deon.pl.

Portal, powstały z inicjatywy ojców jezuitów w 2009 roku, stawia sobie za cel informowanie o znaczących wydarzeniach społecznych oraz interpretowanie tych wydarzeń z punktu widzenia nauki Kościoła, a także komentowanie wydarzeń kościelnych i przybliżanie ich znaczenia. Dzięki posługiwaniu się językiem komunikatywnym dla użytkowników staje się łącznikiem pomiędzy religią i życiem społecznym.

Proponowane przez portal artykuły, felietony, rozważania, konferencje, rekolekcje, grafika - tworzą charakter jednocześnie formacyjny i poradnikowy. Odwiedza go miesięcznie ponad milion unikalnych użytkowników.

- Dziękuję Panu Bogu Wszechmogącemu za to, że codziennie nam błogosławi! Chciałbym także podziękować jezuitom. Gdyby nie ich odwaga i zaufanie świeckim, to tego dzieła by nie było. W tej współpracy duchownych ze świeckimi udało się zrobić przestrzeń do dyskusji w internecie, która jest bardzo potrzebna - powiedział redaktor naczelny portalu, Piotr Żyłka.

Laureaci otrzymali statuetkę oraz 25 tys. złotych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagrody TOTUS 2015 rozdane. Znamy laureatów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.