DEON.pl nominowany do nagrody TOTUS 2015

DEON.pl nominowany do nagrody TOTUS 2015
(fot. dzielo.pl)
KAI / dzielo.pl / pz

W przededniu Dnia Papieskiego (10 października) na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się gala wręczenia nagród TOTUS 2015. Redakcja DEON.pl  jest nominowana w kategorii "TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach".

Nagrody, najbardziej prestiżowe z tych, które wręcza Kościół katolicki, "to podziękowanie za działalność charytatywną, służbę na rzecz rodziny i społeczeństwa, a przede wszystkim promocję nauczania papieża-Polaka" - przypomina ks. Drob. Jak podkreśla, "ideą tej nagrody jest pokazywanie dobra, bo trzeba pokazywać światu prawdziwe autorytety".

DEON.PL POLECA
Tegoroczne nominacje do nagród zwanych "Katolickimi Noblami" zostały ogłoszone w czterech kategoriach:

  • W kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" nominowani zostali: poeta Ernest Bryll, dziennikarz Grzegorz Górny oraz kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.
  • W kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" szansę na statuetkę mają: Poczta Polska S.A., "Biblia miejsc" Wydawnictwa M oraz także Fundacja Szlaki Papieskie.
  • W kategorii "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" to: Anna Grajcarek - pielęgniarka, zaangażowana w ochronę praw i godności człowieka, s. Elżbieta Dąbrowska - pomagająca młodocianym matkom, nieletnim i samotnym oraz dr Helena Pyz, misjonarka, od ponad 25 lat lecząca trędowatych.
  • W kategorii "TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach" nominowani zostali: Telewizja TRWAM, zespół twórców serialu "Ranczo", portal DEON.pl, miesięcznik "W drodze" oraz fundacja "Sprawiedliwi dla Świata".

Głównym organizatorem wydarzeń jest obchodząca w tym roku jubileusz 15-lecia Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz "Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło".

Najważniejsze nagrody Kościoła katolickiego w Polsce przyznawane są przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 2000 r. Powstały dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II.

Laureatami są ludzie, którzy służbie dobru, pięknu i prawdzie poświęcili całych siebie. Ten codzienny trud realizuje się w wielu wymiarach. Jedni wyciągają rękę do osób, które społeczeństwo nierzadko wyrzuciło na margines. Innym sens życia nadają słowa Jana Pawła II, którymi dzielą się z czytelnikami, słuchaczami lub widzami. Jeszcze inni poprzez twórczość artystyczną pielęgnują podstawowe elementy naszej kultury i tożsamości - wartości chrześcijańskie. Mało która nagroda kryje w sobie tyle pracy, doświadczeń i wyrzeczeń poniesionych w imię miłości Boga i bliźniego. Stąd tworząc srebrną statuetkę Nagrody TOTUS, Wincenty Kućma nadał jej postać anioła.

Jednym z pomysłodawców Nagród był biskup radomski Jan Chrapek. Po śmierci duchownego w październiku 2001 r., w trzeciej edycji Nagród po raz pierwszy przyznano TOTUS-a Medialnego, którym honorowane są osiągnięcia w dziedzinie mediów. Ma on upamiętniać biskupa i rolę, jaką odgrywał w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach. Pozostałe kategorie Nagród TOTUS to:

  • "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza"
  • "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej"
  • "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II"

Wyboru zwycięskich osób i instytucji spośród zgłoszonych kandydatur dokonują Kapituły Nagrody TOTUS. W ich skład wchodzą także laureaci poprzednich edycji. Dzięki wieloletniemu wsparciu Mecenasów, wśród których znaleźli się dotychczas Pocztylion-Arka PTE S.A., Polska Telefonia Cyfrowa, Poczta Polska, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. i Orange S.A. (dawniej Telekomunikacja Polska S.A). Nagroda TOTUS ma też konkretny wymiar finansowy. Każdy z laureatów otrzymuje po 50 tys. zł.

Nagrody wręczane są zawsze w wieczór poprzedzający Dzień Papieski na Zamku Królewskim w Warszawie. Transmitowaną przez Program 2 Telewizji Polskiej galę uświetniają występy znanych artystów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

DEON.pl nominowany do nagrody TOTUS 2015
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.