Najlepsza modlitwa na początek Nowego Roku. Pamiętaj o niej
Już 1 stycznia przypada obchodzony w całym Kościele i przez wszystkich ludzi dobrej woli Światowy Dzień Pokoju. To dzień, w którym każdy powinien pomodlić się w intencji pokoju na świecie.
1 stycznia 2018 roku będziemy obchodzić 51. Światowy Dzień Pokoju (pierwszy był obchodzony dokładnie 50 lat temu, 1 stycznia 1968 roku), który został ustanowiony z inicjatywy papieża Pawła VI.
Papież pisał wówczas: "Propozycja ustanowienia pierwszego dnia roku "Dniem Pokoju" nie ma być zatem inicjatywą wyłącznie naszą, religijną, to znaczy katolicką; pożądane jest, aby przyłączyli się do niej wszyscy prawdziwi przyjaciele pokoju, jak gdyby była to ich własna inicjatywa, oraz by wyrażała się ona w dowolnych formach, odpowiadających indywidualnemu charakterowi wszystkich, którzy dostrzegają, jak piękne i jak niezbędne dla umocnienia pokoju - tego podstawowego dobra - jest połączenie wszystkich głosów współczesnej ludzkości w jednogłośny chór".
Jeśli możesz, przyłącz się do apelu papieża i pomódl się w tej intencji. Możesz zrobić to na dwa sposoby - przyłącz się do modlitwy wspólnoty Sant'Egidio, która odbędzie się 1 stycznia:
- w Warszawie, godz. 19.00 w kościele pw. św. Andrzeja i Alberta (Plac Teatralny, ul. Senatorska 19B) (>> więcej informacji)
- w Krakowie, godz. 18.00 w kościele pw. św. Mikołaja (ul. M. Kopernika 9) (>> więcej informacji)
Modlitwie będzie towarzyszył konkretny gest solidarności z uchodźcami w postaci zbiórki funduszy na pomoc osobom z ludu Rohingya.
Chodzi o setki tysięcy osób, w większości dzieci, przebywające w obozach uchodźców w Bangladeszu. Wspólnota Sant'Egidio wspiera trzy szpitale polowe znajdujące się w obozach, dostarczając wodę, leki i artykuły pierwszej potrzeby.
* * *
Jeśli nie masz możliwości, by dołączyć, skorzystaj z modlitwy o pokój św. Franciszka z Asyżu:
O Panie, uczyń z nas narzędzia Twego pokoju,
abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść;
wybaczenie, tam gdzie panuje krzywda;
jedność, tam gdzie panuje zwątpienie;
nadzieję, tam gdzie panuje rozpacz;
światło, tam gdzie panuje mrok;
radość, tam gdzie panuje smutek.
Spraw abyśmy mogli
nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać;
nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
nie tyle szukać miłości, co kochać;
albowiem dając otrzymujemy;
wybaczając zyskujemy przebaczenie;
a umierając, rodzimy się do wiecznego życia,
przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego.
* * *
Skomentuj artykuł