Najliczniejsza pielgrzymka ruszyła w drogę

KAI / drr

Na Jasną Górę wyruszyła dziś 36. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej. To jedna z najliczniejszych pielgrzymek w kraju. Od kilku lat liczba jej uczestników wynosi ok. 7 tys. osób.

Mszy świętej na placu Wyższego Seminarium Duchownego przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Marian Janus, delegat KEP ds. pielgrzymek i ks. Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki.

- Czasy, w których żyjemy, wymagają odważnych uczniów Chrystusa - powiedział w homilii bp Tomasik. Pielgrzymów zachęcał do modlitwy błagalnej o pomoc potrzebną do odważnego wyznawania wiary, by nie wstydzić się Ewangelii.

Biskup radomski nawiązał także do zdarzenia z udziałem Marka Cichuckiego, aktora Teatru Nowego w Łodzi. - Prasa poinformowała, że został zwolniony z pracy tylko dlatego, że wypowiedział się negatywnie na temat sztuki skandalizującej i ośmieszającej Ewangelię. Wyrzucono go z pracy dlatego, że nie wstydzi się Ewangelii. Zwolniono z pracy znanego lekarza, że chciał ratować życie, że nie podniósł ręki na dziecko nienarodzone. Cie ludzi płacą dużą cenę. To się dzieje na naszych oczach. Co będzie dalej? To w dużym stopniu zależy od nas. Od każdego z nas. Każdy, z nas kto podnosi na wyższy poziom swoją wiarę, podnosi poziom w Kościele i Ojczyźnie. Jest nas tysiące. Trzeba, abyśmy byli zjednoczeni, nie przeciwko komuś, ale z Chrystusem, by kształtować Polskę w duchu Ewangelii - mówił biskup radomski.

Na zakończenie liturgii ks. Marian Janus, delegat KEP ds. pielgrzymek mówił, że "codziennie uczestnictwo we Mszy św. będzie szczególnym źródłem uświęcenia". - Św. Jan Paweł II uczył, że pielgrzymka to droga wiary. Warto postawić na Chrystusa i jego Ewangelię - powiedział ks. Janus.

DEON.PL POLECA

Trasa diecezjalnej pielgrzymki liczy 200 kilometrów. Najkrótszy etap radomskich kolumn liczy 16 kilometrów zaś najdłuższy 31. Połączenie wszystkich kolumn nastąpi 13 sierpnia we Mstowie i wówczas zostanie podana dokładna liczba uczestników tegorocznej pielgrzymki. Tego dnia pielgrzymi diecezji radomskiej dotrą na Jasną Górę. Pielgrzymi idą w grupach i wchodzą w skład pięciu kolumn: dwóch radomskich oraz ze Skarżyska-Kamiennej, Opoczna i Starachowic. W pielgrzymce idą również przedstawiciele służb mundurowych m.in. policji, strażaków i pracowników aresztu śledczego w Radomiu i Grójcu. W grupie 21 idą z kolei studenci.

Radomska pielgrzymka jest jedną z największych w kraju. W ubiegłym roku do duchowej stolicy Polski maszerowało 7 tys. 133 osób. Z pątnikami - tradycyjnie - będą reporterzy Radia Plus Radom. W tym roku pielgrzymi otrzymali w prezencie od stacji czapki przeciwsłoneczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najliczniejsza pielgrzymka ruszyła w drogę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.