Najmłodszy biskup katolicki na świecie

Najmłodszy biskup katolicki na świecie
(fot. FSE.sk)
8 lat temu
KAI/ ad

Papież Franciszek mianował 19 kwietnia jezuitę ks. Milana Lacha biskupem pomocniczym greckokatolickiej archieparchii (archidiecezji) preszowskiej w Słowacji. Niespełna 40-letni obecnie nowy hierarcha był dotychczas m.in. ojcem duchowym Papieskiego Kolegium Russicum w Rzymie i opiekunem duchowym skautów europejskich. Jest on obecnie najmłodszym biskupem na świecie.

Biskup-nominat Milan Lach urodził się 18 listopada 1973 w Kieżmarku (słowacki Kežmarok) na Spiszu słowackim. Z kościelnego punktu widzenia jest to obszar obecnej archieparchii preszowskiej. W latach 1992-95 studiował na Wydziale Teologii Greckokatolickiej w Preszowie i w 1995 rozpoczął nowicjat w Towarzystwie Jezusowym w Trnawie. W latach 1997-2001 uzupełniał studia teologiczne na miejscowym uniwersytecie i w 2001 przyjął w Koszycach święcenia kapłańskie.

Następnie pracował naukowo w latach 2001-03Ośrodku Duchowości Wschód-Zachód im. Michala Lacki w Koszycach, a w okresie 2009-11 był przełożonym tej placówki.

W 2009 ukończył studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Wschodnim w Rzymie. W tym czasie był również ojcem duchowym Papieskiego Kolegium Russicum i asystentem duchowym Federacji Skautów Europy z siedzibą także w Wiecznym Mieście. W 2010 został członkiem Rady Rektorów przeglądu naukowego "Verba Theologica". Od 2 lat jest wicedzianem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Trnawie do spraw zagranicznych i rozwoju i na tym stanowisku zastała go dzisiejsza decyzja papieska.

Kościół greckokatolicki w Słowacji wywodzi się z Unii Użgorodzkiej z 1646. Od 30 stycznia 2008 ma rangę metropolii "sui iuris", czyli rządzącej się własnym prawem, odrębnym od łacińskiego. Siedzibą metropolii jest miasto Preszów, a na jej czele stoi od stycznia 2003 prawie 60-letni obecnie abp Jan Babjak, również jezuita. W skład metropolii wchodzą jeszcze dwie eparchie: bratysławska i koszycka. Podlega jej również eparchia św. Cyryla i Metodego w Toronto (Kanada). Obecnie słowacki episkopat greckokatolicki będzie liczyć 4 biskupów.

Nowy biskup pomocniczy w Preszowie jest obecnie najmłodszym hierarchą katolickim na świecie. Dotychczas miano to przysługiwało jego rówieśnikowi Linasowi (Genadijusowi) Vodopjanovasowi - biskupowi pomocniczemu w Telszach na Litwie, urodzonemu 8 czerwca 1973, a więc prawie pół roku wcześniej. Ponadto z 22 maja 1973 pochodzi inny biskup pomocniczy, też greckokatolicki jak Lach - Nil (Jurij) Łuszczak, mianowany 19 listopada ub.r. biskupem pomocniczym w Mukaczowie na Ukrainie. Warto podkreślić, że obaj hierarchowie są franciszkanami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najmłodszy biskup katolicki na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.