Najważniejsi biskupi Czech i Słowacji sceptycznie o migracji

Najważniejsi biskupi Czech i Słowacji sceptycznie o migracji
(fot. youtube.com)
KAI / sz

Biskupi Czech i Słowacji mają poważne wątpliwości co do aktualnego sposobu radzenia sobie z problemem migracji w Europie.

W Bratysławie odbyła się dzisiaj międzynarodowa konferencja, w której obok biskupów uczestniczyli też przedstawiciele świata polityki z obu spowinowaconych krajów.

Zdaniem kard. Dominika Duki OP niekontrolowana migracja może doprowadzić do dezintegracji społeczeństwa. - Doświadczenia i aktualna sytuacja w krajach Europy zachodniej są dla nas ostrzeżeniem - powiedział przewodniczący Episkopatu Czech. Zastrzegł, że nie jest to problem ostatnich pięciu, ale kilkudziesięciu lat. Podkreślił, że migracja musi być regulowana w taki sposób, aby miała na względzie nie tylko dobro migrantów, ale też ochronę obywateli krajów, które ich przyjmują. - Cała historia ludzkości pokazuje, że nieuregulowana migracja powoduje przemoc, konflikty, a także upadek gospodarczy i kulturowy - powiedział praski arcybiskup.

Z kolei przewodniczący Episkopatu Słowacji wyraził przekonanie, że napływ migrantów wyciśnie piętno na naszym kontynencie. Przypomniał, że w ostatnich latach byliśmy w Europie świadkami terrorystycznych ataków, których sprawcy byli zadeklarowanymi muzułmanami. - Z tych faktów logicznie można wyciągnąć wniosek, że im większa jest społeczność muzułmańska, tym większe jest prawdopodobieństwo aktów przemocy - powiedział abp Stanislav Zvolenský. Dodał również, że napływ tysięcy migrantów z muzułmańskiego świata może poważnie zmienić naszą cywilizację. Biorąc pod uwagę naszą demograficzną i kulturalną sytuację nie jest wcale pewne, czy sobie poradzimy z tą konfrontacją - stwierdził arcybiskup Bratysławy.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najważniejsi biskupi Czech i Słowacji sceptycznie o migracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.