Największa kolekcja różańców na świecie

Największa kolekcja różańców na świecie
(fot. jikido-san / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / mh

Jedną z największych kolekcji różańców można obejrzeć w publicznym muzeum Columbia Gorge Interpretive Center Museum w Stevenson, w stanie Waszyngton. Twórcą niezwykłego zbioru 4 tys. różańców jest zmarły w 1975 roku wieku 80 lat Donald Brown z North Bonneville. Ten entuzjasta historii i założyciel Towarzystwa Historycznego Hrabstwa Skamania zajmował się tworzeniem swej niezwykłej kolekcji przez ponad pół wieku. Ostatecznie przekazał ją tłumnie odwiedzanemu Muzeum.

Obok religijnych artefaktów na wystawie zobaczyć można m.in. różańce wykonane ze szkła, kości słoniowej, drzewa, kości i innych cennych materiałów.

Choć w przeszłości niektóre środowiska kwestionowały obecność różańców na wystawie w muzeum utrzymywanym z funduszy państwowych, kwestię tę wyjaśniono, zwracając uwagę, że różańce prezentowane na ekspozycji nie służą do kultu religijnego, lecz są jedynie przedmiotami sztuki o uniwersalnym znaczeniu.

Przed śmiercią w swoich dziennikach Brown napisał, że na pomysł stworzenia oryginalnej kolekcji wpadł, gdy w 1917 roku leząc w szpitalu z powodu zapalenia płuc, zobaczył różańce, jakie nosiły opiekujące się pacjentami Siostry Miłosierdzia. Przyznaje, że poczuł niezwykłą fascynację różańcem, co zaowocowało nawróceniem. Przyjął chrzest w Kościele katolickim w 1929 roku oraz został tercjarzem w Trzecim Zakonie Dominikańskim. "Kolekcja powstała z ciekawości, ale potem przemieniła w głęboką pobożność" - podkreślał.

DEON.PL POLECA

Tworząc kolekcje, korespondował z ludźmi na całym świecie, którzy przysyłali mu niezwykłe przykłady różańców. Sam rzadko podróżował. Na wystawie każdy z obiektów jest szczegółowo opisany, skąd pochodzi, z czego został wykonany lub z jakim wydarzeniem jest związany. Większość zgromadzonych różańców Brown nazywał "dowodami przyjaźni".

W kolekcji znajdują się niezwykle cenne różańce, w tym ten pobłogosławiony przez św. o. Pio oraz inny pobłogosławiony przez bł. Jana Pawła II. Inny wykonała z kości s. Łucja z Fatimy. Jest także różaniec, który nosił przyszły prezydent USA, John F. Kennedy jako żołnierz podczas II wojny światowej.

Ulubionym w kolekcji był dla Browna gigantyczny różaniec wykonany ze styropianowych kul przez dzieci. Służył jako element scenografii na jednym ze szkolnych przedstawień teatralnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Największa kolekcja różańców na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.