"Nasza rzeczywistość międzyreligijna to wzorzec dla świata"
Wasza Świątobliwość spotyka się tu z przedstawicielami wszystkich wyznań Azerbejdżanu, co pokazuje naszą rzeczywistość, stanowiącą zwykły sposób życia, jest ona postrzegana jako wzorzec dla świata - powiedział najwyższy mufti muzułmanów Kaukazu Abdulszukur Paszazadeh. Powitał on Franciszka w Meczecie im. Hejdara Alijewa w Baku na spotkaniu międzyreligijnym.
Działania papieża jako głowy Państwa Watykańskiego i katolików całego świata "budzą w nas żywe zainteresowanie" - oświadczył szejk. Za bardzo ważne uznał krytyczne podejście Franciszka do tych spraw, które niepokoją świat. Podkreślił szczególnie jego zaangażowanie na rzecz migrantów, sprzeciw wobec łączenia islamu z terroryzmem, a zarazem stanowcze potępienie przyczyn tego zjawiska oraz zdecydowane wypowiedzi przeciw ksenofobii. W tym kontekście duchowy przywódca muzułmanów tego regionu wyraził się z uznaniem o lutowym spotkaniu papieża z patriarchą moskiewskim Cyrylem, uznając je za "otwarcie nowego rozdziału w stosunkach między wyznaniami".
Zdaniem mówcy udział przedstawicieli wszystkich religii w tym spotkaniu pokazuje rzeczywistość Azerbejdżanu i jego "codzienny sposób bycia", stanowiąc przy tym wzorzec dla świata. Owo pokojowe współżycie różnych religii opiera się na wysokim szczeblu ich stosunków z państwem, które uznaje multikulturalizm za część polityki państwowej. Ta różnorodność etniczna i religijna stanowi narodowe bogactwo kraju, a jego naród i władze strzegą tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń - zapewnił mówca. Złożył hołd małżonce prezydenta Mehriban Alijewej, która kierując Fundacją noszącą imię ojca obecnego prezydenta, troszczy się o dziedzictwo narodowe oraz o liczne zabytki, pomniki historyczne i religijne w różnych częściach świata.
Szejk wspomniał też o kontaktach kierowanej przez siebie Rady Muzułmanów Kaukazu z Watykanem, o "owocnym i skutecznym współdziałaniu" z jego przedstawicielami na arenie międzynarodowej nt. dialogu i współpracy międzyreligijnej. Wyraził uznanie dla podejmowanych przez Ojca Świętego wysiłków na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego, a także wskazał na doniosłość rozwiązania konfliktu między Armenią a Azerbejdżanem wokół Karabachu Górskiego. Zapewnił, że władze i rząd jego kraju pragną sprawiedliwego i pokojowego rozstrzygnięcia tego problemu.
Na zakończenie szejk przekazał papieżowi - w imieniu własnym i wszystkich wierzących Azerbejdżanu - najlepsze życzenia z okazji zbliżających się 80. urodzin Franciszka.
Skomentuj artykuł