Nauczanie Soboru aktualnym wyzwaniem

(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / slo

Niech Rok Wiary będzie czasem ożywienia w sercach oczekiwań Ojców Soboru, by wszyscy ludzie mogli poznać Ewangelię i spotkać Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem - wezwał Benedykt XVI pozdrawiając Polaków podczas audiencji ogólnej w Watykanie.

Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: "Witam przybyłych na audiencję pielgrzymów polskich, a szczególnie Kompanię Węglową i Holding Węglowy ze Śląska. Jutro, wspominając złoty jubileusz inauguracji Soboru Watykańskiego II rozpoczniemy uroczyście Rok Wiary. Niech będzie on czasem ożywienia w sercach oczekiwań Ojców Soboru, by wszyscy ludzie mogli poznać Ewangelię i spotkać Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Z serca wam wszystkim błogosławię".

Wcześniej papieską katechezę streścił po polsku ks. prałat Sławomir Nasiorowski z watykańskiego Sekretariatu Stanu: "Bracia i Siostry! W przededniu celebracji 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II i rozpoczęcia Roku Wiary, Ojciec Święty, naoczny świadek Soboru, przypomniał w dzisiejszej katechezie niezwykłe bogactwo tego wydarzenia. Błogosławiony Jan Paweł II postrzegał Sobór, jako wielkie dobrodziejstwo dla Kościoła XX w., jako busolę, wskazującą drogę na progu nowego tysiąclecia. Historia Kościoła notuje wiele soborów, poprzedzających Vaticanum II, przykładowo sobór Nicejski, Chalcedoński, Trydencki, Watykański I. Określały one dogmaty wiary, podejmowały kwestie doktrynalne, dyscyplinarne, korygowały błędy.

Błogosławiony papież Jan XXIII, otwierając Sobór podkreślił, że czyni to z myślą, by światu, który oddala się od Boga przypomnieć wymagania i piękno Ewangelii. W kilka lat później na zakończenie debaty soborowej, podczas ostatniej sesji, w dniu 7 XII 1965 r., Sługa Boży Papież Paweł VI zaznaczył natomiast, że Sobór odbył się w czasie, gdy świat lansuje idee materializmu, laicyzmu, negacji Boga. W kontekście tych tendencji Sobór był dla wszystkich przypomnieniem o istnieniu Boga, który jest Osobą, Stwórcą świata, nieskończonym Dobrem i Pięknem. Laickie i liberalne idee, które także dzisiaj usiłują zawładnąć ludzkimi umysłami są wyzwaniem dla nas, by tak, jak pragnęli tego Ojcowie Soboru, na nowo dostrzec, że Bóg jest obecny w naszym życiu, prowadzi z nami ojcowski dialog. Bez wiary w Boga zostaje zburzony porządek świata a człowiek traci swoją godność.

DEON.PL POLECA


Na audiencji obecni byli m. in. abp Tomasz Peta z Astany, stolicy Kazachstanu, grupy parafialne, a także z wierni z Białorusi oraz Polska Misja Katolicka z Bochum.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nauczanie Soboru aktualnym wyzwaniem
Komentarze (1)
jazmig jazmig
10 października 2012, 20:03
 Obawiam się, że ten sobór nie spełnił nadziei pokładanych w nim przez Jana XXIII oraz Pawła VI. Biała cywilizacja coraz szybciej oddala się od Boga i Jego prawd.