Nauka religii w szkołach to jedno z głównych źródeł utrzymania sióstr

PAP / jk

Niepokojące są dla nas zapowiadane przez rząd zmiany dotyczące lekcji religii w szkołach, bo dla wielu sióstr zakonnych są one jednym z głównych źródeł utrzymania – powiedziała przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Ewa Kaczmarek.

Głównym tematem piątkowego spotkania Komisji Mieszanej Biskupi – Wyżsi Przełożeni Życia Konsekrowanego były zapowiadane przez rząd zmiany dotyczące Funduszu Kościelnego i lekcji religii w szkole – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński w przekazanym PAP komunikacie. Zwrócił uwagę, że blisko połowa katechetów uczących w szkołach, to osoby konsekrowane i księża. „Niepokojące są dla nas zapowiadane zmiany, ponieważ uderzają w lekcje religii w szkole, które są jednym z głównych źródeł utrzymania wielu sióstr katechetek” – powiedziała przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Ewa Kaczmarek.

Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka zapowiedziała 13 grudnia 2023 r. „ograniczenie lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa”. Dodała, że „jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, w tym decyzja finansowa”. Do tej wypowiedzi 14 grudnia odniósł się sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. W wydany oświadczeniu przypomniał, że „nauczanie katechezy w szkołach i przedszkolach publicznych jest zagwarantowane w konkordacie”. Zaznaczył, że wszelkie prace nad tym powinny być prowadzone przede wszystkim w dialogu z Kościołem.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nauka religii w szkołach to jedno z głównych źródeł utrzymania sióstr
Komentarze (15)
HZ
~Hanys Z Namyslowa
12 marca 2024, 14:40
Bedac jeszcze dzieckiem, religi uczyl mnie ksiadz,mial dwa koscioly, trzy wioski i trzy szkoly, wszystko robil sam, na swieta Bozego Narodzenia i Wielkanoc pomagala mu francuszkanin z Gory sw.Anny.Ciekawi mnie dlaczego ksieza obecnie maja tak malo czasu,
JK
~Jmk232 Kom
10 marca 2024, 14:30
Wyjście katechezy ze szkół wyjdzie tylko na dobre dla KK. Argumenty finansowe tylko to potwierdzają. Będą chodzić ci którym zależy będą płacić ci którym zależy. Jakość wzrośnie. No chyba że liczy się tylko liczba. Soli w ziemi wcale nie musi być dużo.
TB
~Tomasz Berger
11 marca 2024, 14:23
Nie będzie żadnego wyjścia katechezy ze szkół. Konkordat gwarantuje lekcje religii w szkole, więc dzieci będą tam miały dostęp do katechezy. A ci którzy pragnęliby zlaicyzować dzieci, zgenderyzować je i zlewaczyć - niech zgrzytają zębami w bezsilnej złości.
HB
~Hela Bertz
9 marca 2024, 21:55
A jak to drzewiej bywało, bez kasy z budżetu?
MS
~Marta Staszel
10 marca 2024, 07:16
Żenujące komentarze. Czy katecheci świeccy, siostry zakonne, których utrzymaniem jest uczciwa praca w szkole nie mogą obawiać się, kiedy podejmowane są próby odebrania źródła utrzymania? Co to pomysłu dzielenia się przez księży pieniędzmi...(awdotia): Czy zaproponujesz wszystkim sąsiadom bezrobotnych, żeby dzielili się z nimi swoimi pieniędzmi?
JK
~Jan Konopka
10 marca 2024, 09:27
Ano wtedy ludzie koniami jezdzili i parostatkami
AR
Awdotia Romanowa
11 marca 2024, 22:18
Marta Staszel- zauważ że księża biorą kasę za niemal każdą swoją czynność-za sakramenty, za pogrzeby, po kolędzie, za papierek z kancelarii itp. A zakonnice? Pracują często za darmo na rzecz księży, więc niech się panowie księża podzielą z nimi kasą. A bezrobotnym doradzam szukać pracy.
AR
Awdotia Romanowa
9 marca 2024, 20:17
Proponuję żeby księża zaczęli dzielić się kasą za sakramenty i inne " posługi" z zakonnicami. Na marginesie- z czego oni wszyscy żyli zanim wprowadzono religię do szkół? Przecież to nie było wieki temu.
E3
edoro 333
9 marca 2024, 18:32
Dajcie spokój. To niech znajdą inne źródło utrzymania.. co to za argument?
PR
~Ppp Rrr
10 marca 2024, 07:00
Popieram. W XIXw woźnice mogli narzekać, że wynalazek kolei zabiera im prace. No i co - ludzkość miała zrezygnować z rozwoju kolei? Normalne, że pewne produkty/usługi tracą popularność i ludzie muszą szukać innego zajęcia. Pozdrawiam.
KS
~Kamil Stępień
10 marca 2024, 12:12
Myślę że pana pracodawca też niedługo to samo panu powie
GN
~Grzegorz Nowak
9 marca 2024, 16:14
I właśnie dlatego trzeba w najbliższych wyborach wybrać takich wójtów i prezydentów miast, którzy zagwarantują utrzymanie drugiej godziny religii w szkołach.
TD
~Tadek Dziadek
11 marca 2024, 20:15
Dlaczego tylko drugiej godziny?? Jeszcze z pięc godzin by się przydało!
AM
~Agnieszka Mrozowska
12 marca 2024, 20:57
A może i tak. Sądzę że gdy do władzy dojdzie prawica - to znacząco wzrośnie równie ilość katechezy w szkole
ZD
~Zenon Diskopolo0
9 marca 2024, 15:35
Mogą pracować na kasie w Biedronce. Tam wyborcy PiS wysyłali nauczycieli.