Naukowiec powinien szanować zasady moralne

Naukowiec powinien szanować zasady moralne
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

W samym ludzkim istnieniu zawarte jest wewnętrzne, religijne ukierunkowanie każdego człowieka - powiedział do naukowców zgromadzonych w poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że każdy naukowiec powinien szanować nieprzekraczalne granice wytyczone przez zasady moralne.

Metropolita poznański przewodniczył nieszporom w święto katedry św. Piotra, uznawane w archidiecezji za patronalne święto nauczycieli akademickich. Uczestniczyli w nim profesorowie poznańskich wyższych uczelni, Polskiej Akademii Nauk i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Abp Gądecki poświęcił swoje rozważanie powołaniu chrześcijańskiego naukowca. - Człowiek został nie tylko stworzony przez Boga, ale także stworzony dla Boga. Pragnienie Boga jest wpisane w serce człowieka - mówił metropolita poznański.

Podkreślając konieczność respektowania zasad moralnych, abp Gądecki przestrzegał przed ciemnymi stronami współczesnego rozwoju nauki i techniki, przejawiającymi się niekiedy w zatrważających zniszczeniach i śmierci. Stąd powołaniem człowieka nauki powinno być przekształcanie się na obraz Boży.

- Kierunek temu przekształceniu nadaje Dekalog. Przykazania Dekalogu ustalają podstawy powołania człowieka, stworzonego na obraz Boży, zakazują tego, co sprzeciwia się miłości Boga i bliźniego, a nakazują to, co jest dla niej istotne - mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański zauważył, że jednym z wymiarów powołania człowieka nauki jest uświęcenie świata, tworzenie społeczności, która wymiary materialne podporządkowuje duchowym. - Dzięki niej ludzie przekazują sobie wzajemnie swoją wiedzę, mogą bronić swoich praw i wypełniać obowiązki, otrzymują zachętę do starania się o dobra duchowe, zawsze pragną przekazywać innym to, co jest w nich najlepsze, starają się usilnie przyswajać sobie duchowe wartości posiadane przez innych - podkreślił abp Gądecki.

- Powołanie człowieka nauki wymaga szczególnych przymiotów umysłu i serca, jak najstaranniejszego przygotowania i ciągłej gotowości do odnowy - zauważył dalej abp Gądecki. - Jeśli prawda i dobro łączą się ze sobą, to tak samo jest w przypadku poznania i miłości. Z tej jedności pochodzi spójność życia i myśli, postępowanie wymagane od każdego dobrego wychowawcy - mówił do naukowców metropolita poznański.

Przypominając, że społeczeństwo potrzebuje kompetentnych profesjonalistów, ale też wiarygodnych świadków Chrystusa, abp Gądecki zachęcał ludzi nauki do włączenia się w głoszenie ewangelicznej miłości i dawanie przykładu życia zakorzenionego w Bogu. - Jest to z pewnością misja niełatwa, wymagająca gorącej modlitwy - zauważył metropolita poznański.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Naukowiec powinien szanować zasady moralne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.