Nazaret: nieufność między żydowskimi i arabskimi obywatelami Izraela się pogłębia

Nazaret: nieufność między żydowskimi i arabskimi obywatelami Izraela się pogłębia
Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie. Fot. Depositphotos.com
Vatican News/mł

"Dziś w Izraelu rządzi skrajna prawica. Prowadzi ona twardą politykę względem Arabów, twierdzi, że Izrael jest państwem tylko dla Żydów. W przeszłości mieliśmy mądrych Żydów i mądrych Arabów, którzy potrafili uregulować wzajemne relacje i uspokoić młodych. Dziś młodzi, czy to Żydzi, czy Arabowie, nie słuchają już starszych." - mówi ks. Hanna Kildani, wikariusz łacińskiego patriarchatu Jerozolimy. 

 

Nieufność się pogłębia

Zaostrzający się konflikt w Ziemi Świętej negatywnie odbija się również na relacjach między żydowskimi i arabskimi obywatelami Izraela. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Hanna Kildani, wikariusz łacińskiego patriarchatu Jerozolimy dla chrześcijan żyjących w Izraelu. W Nazarecie, gdzie na stale rezyduje, nie doszło jeszcze do ulicznych starć, jak w innych izraelskich miastach, jednakże i tam pogłębia się nieufność między dwoma społecznościami.

Ludzie boją się nie tylko bojówek, ale też siebie nawzajem

„Zgodne współistnienie Żydów i Arabów w jednym państwie zawsze było bardzo kruche. Również w przeszłości dochodziło do incydentów, ale w wtedy u władzy byli mądrzejsi ludzie. Dziś w Izraelu rządzi skrajna prawica. Prowadzi ona twardą politykę względem Arabów, twierdzi, że Izrael jest państwem tylko dla Żydów. Na przykład język arabski był w przeszłości językiem urzędowym, dziś jest już drugorzędnym. Ludzie widzą, że władza staje się coraz bardziej fanatyczna. W samym parlamencie są politycy, którzy podżegają do przemocy. W przeszłości mieliśmy mądrych Żydów i mądrych Arabów, którzy potrafili uregulować wzajemne relacje i uspokoić młodych. Dziś młodzi, czy to Żydzi, czy Arabowie, nie słuchają już starszych. A nawet i starsi bardzo często dali się ponieść i ulegli radykalizacji, stali się fanatykami. Na tym polega problem i dlatego współżycie Żydów i Arabów w Izraelu jest zagrożone.“ - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Kildani. 

VaticanNews / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Betty Drescher, John Drescher

Każdy dzień to okazja, żeby pokochać na nowo

Jedną z najtrafniejszych definicji miłości wypowiedział ktoś, kto miał za sobą wiele lat małżeństwa: „Miłość jest tym wszystkim, przez co się razem przeszło”.

John i Betty Drescherowie...

Skomentuj artykuł

Nazaret: nieufność między żydowskimi i arabskimi obywatelami Izraela się pogłębia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.