Neofit został nowym patriarchą bułgarskim

Neofit został nowym patriarchą bułgarskim
(fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV)
KAI / mh

Dotychczasowy metropolita Ruse w północno-wschodniej Bułgarii - Neofit został nowym patriarchą sofijskim i całej Bułgarii, zwierzchnikiem prawosławia w tym kraju. Wyboru dokonali 24 lutego uczestnicy Patriarszego Kościelnego Soboru Wyborczego (PKSW), który obradował w Sofii. Na Neofita oddano 90 głosów, podczas gdy jego rywal - metropolita Łoweczu Gabriel otrzymał ich 47.

Decyzję wyborców ogłosiły dzwony stołecznej katedry patriarszej pw. św. Aleksandra Newskiego. Samo wydarzenie, łącznie z liczeniem głosów, śledziły na bieżąco kamery Narodowej Telewizji Bułgarskiej. Na zakończenie wyborów sporządzono akt-sprawozdanie, który podpisali wszyscy uczestnicy PKSW. Następnie udali się oni do katedry, gdzie rozpoczęła się intronizacja, czyli uroczyste, oficjalne objęcie urzędu przez nowego patriarchę.

Patriarcha Neofit (w świecie Simeon Nikołow Dimitrow) urodził się 15 października 1945 w Sofii i należy do średniego pokolenia bułgarskich biskupów prawosławnych. W wieku 20 lat ukończył stołeczne seminarium duchowne, a w 6 lat później - Akademię Duchowną. Następnie w latach 1971-73 uzupełniał naukę w Zagorsku (obecnie Siergijew Posad) pod Moskwą, po czym po powrocie do kraju wykładał śpiew kościelny i dyrygował chórem studenckim swej dawnej akademii.

W tym też czasie został mnichem pod duchowym kierunkiem ihumena (przełożonego) Klasztoru Trojańskiego archimandryty Gelazjusza. Postrzyżyny mnisze przyjął 3 sierpnia 1975 z rąk swego poprzednika, ówczesnego patriarchy Maksyma. 15 tegoż miesiąca został wyświęcony na diakona, a 25 marca 1976 - na hieromnicha (czyli mnicha mającego święcenia kapłańskie). 21 listopada 1977 otrzymał godność archimandryty.

W latach 1981-85 był protosingielem (kanclerzem) metropolii sofijskiej, a 18 grudnia 1985 został konsekrowany na biskupa leukijskiego i pomocniczego metropolity sofijskiego (którym jest patriarcha). W 1989 został rektorem stołecznej Akademii Duchownej, a w 1991 mianowano go pierwszym dziekanem wznowionego po dziesięcioleciach wydziału teologicznego Uniwersytetu Sofijskiego im. Klemensa Ochrydzkiego. W okresie od 27 stycznia 1992 do 27 marca 1994 był głównym sekretarzem Świętego Synodu Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego (BKP).

27 marca 1994 tenże Synod powołał go na metropolitę dorostoło-czerweńskiego, a gdy V Sobór Kościelno-Narodowy w 2001 postanowił rozdzielić, za zgodą metropolity, tę jednostkę kościelną na dwie nowe eparchie (diecezje), otrzymał on tytuł metropolity Ruse. Dzisiaj zaś metropolita Neofit został wybrany na patriarchę sofijskiego i całej Bułgarii - trzeciego w dziejach BKP od czasu nadania temu Kościołowi przez Konstantynopol w 1953 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Neofit został nowym patriarchą bułgarskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.