Netanjahu tworzy grupę do studiów nad Biblią

Netanjahu tworzy grupę do studiów nad Biblią
Tora (fot. Horsch, Willy / wikipedia.pl)
PAP / wm

Premier Izraela Benjamin Netanjahu tworzy grupę do studiów nad Biblią. Grupa ma regularnie się spotykać w jego rezydencji, a w jej skład wchodzić będą m.in. badacze i politycy.

Netanjahu postanowił odtworzyć tradycję, która obowiązywała w czasach pierwszego premiera Izraela Dawida Ben Guriona oraz pierwszego prawicowego szefa rządu izraelskiego Menachema Begina, sprawującego władzę na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Obaj politycy wywodzili się z Polski.

- Ben Gurion rozumiał, że Księga nad Księgami jest mandatem dla naszego kraju(...). Postrzegał Biblię jako niezwykłą opowieść o narodzie żydowskim, o unikalnym duchowym, kulturowym i historycznym dziedzictwie naszego narodu, a także jako jeden z fundamentów kultury całej ludzkości - powiedział Netanjahu, uzasadniając swą decyzję.

Jest też osobista motywacja. Grupa studyjna będzie nosić imię zmarłego niedawno teścia Netanjahu - Szmuela Ben Artziego, poety i nauczyciela Pisma Świętego, który brał udział w debatach biblijnych organizowanych przez pierwszych przywódców Izraela.

Biblia hebrajska, Tanach, obejmuje księgi Starego Testamentu, w tym Pięcioksiąg Mojżesza, czyli Torę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Netanjahu tworzy grupę do studiów nad Biblią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.