Nicea. Katolicy uczcili pamięć o zamachu w katedrze Notre-Dame

Nicea. Katolicy uczcili pamięć o zamachu w katedrze Notre-Dame
Nicea, bazylika Notre-Dame (fot. Cristina Alexe/depositphotos.com)
vaticannews.va/mk

W rok po zamachu dokonanym przez nożownika w katedrze Notre-Dame w Nicei, wierni wspominali tę tragedię i zmarłych w wyniku ataku.

Katolicy w Nicei wspominają zamach na bazylikę Notre-Dame w tym mieście. 29 października ubiegłego roku islamski nożownik ranił śmiertelnie trzy osoby modlące się w tej świątyni - pisze Krzysztof Bronk w serwisie vaticannews.va.

Jak mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim proboszcz bazyliki ks. Franklin Parmentier, jego parafialna wspólnota podjęła wielki wysiłek, aby niejako na nowo odzyskać, przyswoić sobie tę światynię, która w tak straszliwy sposób została naznaczona przemocą.

Z perspektywy roku podkreśla, że dla wszystkich był to czas szczególnej łaski i dojrzewania. Bardzo pomocna okazała się w tym sama liturgia, która sprawowana w tym miejscu pozwoliła nie skupiać się na złu, które tam się dokonało, lecz na obecności Boga.

DEON.PL POLECA

- Bardzo nas to zjednoczyło, o wiele mocniej niż dotychczas przeżywaliśmy nasze liturgie. Pozwoliły nam uwolnić się od tego, co jest powierzchowne i postawić w centrum samego Boga - mówi ks. Parmentier.

- Pamięć o zamachu nadała szczególnej powagi liturgiom sprawowanym w tej bazylice. Zwłaszcza świąteczne liturgie, Bożego Narodzenia i Wielkiego Tygodnia, były dla nas wielką pomocą, ponieważ wprowadzały nas w istotę naszej wiary. Mogliśmy niejako namacalnie doświadczyć Boga, który jest obecny również w śmierci - powiedział proboszcz Nicei.
- Kiedy w Wielkanoc słyszeliśmy, że Chrystus jest zwycięzcą śmierci, tym razem przeżywaliśmy to całkiem inaczej. Trudno to wytłumaczyć, ale było w tym coś więcej, poczucie szczególnej powagi, coś bardzo osobistego, bo w tych chwilach każdy z nas oddawał się w ręce Pana, wiedząc, że pokonał On śmierć. Mogliśmy doświadczyć, że jak mówi św. Paweł, obecne cierpienia są niczym, w porównaniu do łaski, którą Bóg nam da, kiedy jako jego dzieci będziemy w Jego królestwie - stwierdził ks. Franklin Parmentier.

Proboszcz Bazyliki Notre-Dame w Nicei podkreślił, że zamach, którego doświadczyła przed rokiem jego parafia, w sposób szczególny zbliżył też jego wiernych do prześladowanych chrześcijan.

- Zdaliśmy sobie sprawę, że nadal istnieją państwa, gdzie kapłani i wierni na co dzień konfrontują się ze złem. To zmieniło również moje kapłaństwo - dodaje ks. Parmentier. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nicea. Katolicy uczcili pamięć o zamachu w katedrze Notre-Dame
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.