Nie będzie masowego zamykania kościołów w Katalonii

Nie będzie masowego zamykania kościołów w Katalonii
Fot. Luca Bravo / Unsplash

Choć z 208 parafii zostanie stworzonych 48 wspólnot duszpasterskich, to nie więcej niż 10 dotychczasowych kościołów parafialnych zostanie zamkniętych – wyjaśniła archidiecezja barcelońska. Hiszpańskie media alarmowały w ostatnich dniach, że w ramach restrukturyzacji sieci parafialnej zamkniętych ma zostać aż 160 kościołów, a niektóre mogą nawet być sprzedane.

Wprawdzie arcybiskup Barcelony kard. Juan José Omella rozpoczął półtora roku temu prace nad procesem restrukturyzacji parafii, to jednak żadna ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła – wyjaśniła archidiecezja.

Przewiduje się, że z istniejących obecnie 208 parafii planuje się stworzenie 48 „wspólnot parafialnych”. Dotychczasowe kościoły parafialne pozostaną otwarte, zniknie natomiast tradycyjna koncepcja parafii skupionej wokół jednego miejsca i jednego odpowiedzialnego za życie Kościoła. Od tej pory ksiądz będzie koordynatorem grupy świeckich i osób konsekrowanych pracujących w (od trzech do sześciu) kościołach danej okolicy.

Ma to związek z tym, że „dziś coraz trudniej zapewnić we wszystkich parafiach” całą działalność konieczną dla ewangelizacji. Sekularyzacja i spadek liczby powołań kapłańskich, szczególnie odczuwalne w Katalonii, której Barcelona jest stolicą, zmuszają Kościół do zreformowania swej obecności w całej Hiszpanii w kierunku zwiększenia odpowiedzialności katolików świeckich za działalność parafii oraz zgrupowania funkcji administracyjnych i gospodarczych, by dokonać optymalizacji zasobów. Chodzi także o „wzmocnienie współpracy i synodalności kapłanów, świeckich, osób konsekrowanych i diakonów”.

DEON.PL POLECA

Restrukturyzacja sieci parafialnej w Barcelonie będzie zatem podobna do tej, jaką przeprowadzono już na terenach wiejskich, gdzie powstały „jednostki duszpasterskie”. Również w szkołach katolickich, gdzie większość nauczycieli stanowiły osoby konsekrowane, dziś uczą głównie świeccy.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Puciłowski OP

Żyj wiarą, która nie boi się myśleć

Misją każdego dominikanina są dwie rzeczy: szukanie prawdy i dzielenie się owocami kontemplacji. A co jeśli natrafi się na dominikanina nieco przekornego, uszczypliwego i dość upartego? Łagodnego jak...

Skomentuj artykuł

Nie będzie masowego zamykania kościołów w Katalonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.