Sagrada Familia: ta budowa trwa już 139 lat. Wkrótce będzie zakończona

Sagrada Familia: ta budowa trwa już 139 lat. Wkrótce będzie zakończona
fot. depositphotos.com

Sagrada Familia, jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów na świecie od ponad wieku jest w budowie. Wkrótce zakończy się ważny jej etap, a koniec prac jest coraz bliżej.

Kiedy zapytano architekta Antonio Gaudiego, ile lat potrwa budowa zaprojektowanej przez niego bazyliki, ten, nawiązując do Boga, któremu poświęcony jest obiekt, odpowiedział: "Mojemu klientowi się nie spieszy”.

DEON.PL POLECA
Budujący bazylikę Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie planują zakończyć w tym roku wznoszenie drugiej co do wysokości wieży monumentalnej świątyni (138 m). Wieża dedykowana Maryi Dziewicy zwieńczona będzie 12-ramienną świetlistą gwiazdą o średnicy 7,5 m.

Poniżej wizualizacja, która pokazuje, jak będzie wyglądała konstrukcja.

Na filmie widoczne są również wieże czterech ewangelistów (każda po 135 metrów), które otaczają Wieżę Jezusa, najwyższą w całej konstrukcji, bo mierzącą 172,5 m.

Wieżę Maryi Dziewicy otaczać będzie kamienna korona wysokości 6 m z 12 gwiazdami z kutego żelaza.

Jej część pokryta będzie mozaiką w odcieniach bieli i błękitu. U góry widoczne będą trzy ramiona, na których spocznie gwiazda. Będzie ona podświetlana od wewnątrz.

fot. unsplash.comfot. unsplash.com

To kolejny ważny etap w pracach nad budową katedry, które trwają już 139 lat - od 1882 r. Ich zakończenie planowane jest na 2026 r. Nie jest to przypadkowa data, ale rocznica 100 lat od tragicznej śmierci projektanta bazyliki - Antonia Gaudiego.

Projektant poświęcił świątyni 43 lata swojego życia, a ostatnie 12 spędził zajmując się wyłącznie nią. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny katalońskiego architekta.

W 2010 r. papież Benedykt XVI konsekrował Świątynię Świętej Rodziny i podniósł jej rangę do godności bazyliki mniejszej.

fot. unsplash.comfot. unsplash.com

Świątynia zawiera 3 fasady – Narodzenia, Pasji oraz Chwały, każda z nich wybudowana w innym stylu. Zawiera elementy gotyckie oraz secesyjne. Kościół jest zbudowany na planie krzyża.

Każdego roku bazylikę odwiedzają 4 miliony turystów.

Źródło: sagradafamilia.org

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka, Piotr Żyłka

Trzy bestsellerowe książki księdza Jana Kaczkowskiego, który był inspiracją dla milionów ludzi. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę. Ludzie pokochali go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru...

Skomentuj artykuł

Sagrada Familia: ta budowa trwa już 139 lat. Wkrótce będzie zakończona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.