Nie ma ogólnopolskich wytycznych dot. wizyt po kolędzie. Jak to będzie wyglądać w diecezjach?

(fot. depositphotos.com)
KAI / Onet.pl / jb

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że każdy biskup decyduje o tym, w jakiej formie przeprowadzić tegoroczną „kolędę”, w zależności od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie. „W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się Msze św. dla parafian w kościele” – zauważył ks. Gęsiak.

„Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji. Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Dodał również, że to samo tyczy się dyspens udzielanych przez księży biskupów od Mszy świętej w Uroczystość Bożego Narodzenia. „Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji” – powiedział ks. Gęsiak.

Jak to wygląda w poszczególnych diecezjach?

Jak podaje Onet.pl, w większości diecezji biskupi odwołują tradycyjne wizyty kolędowe. Na dzień dzisiejszy odbędą się one tylko w diecezji siedleckiej. "Jeżeli tylko pozwolą na to warunki to zachęcam księży i wiernych, aby ona się odbyła. Myślę, że w tym trudnym czasie szczególnie potrzeba wspólnej modlitwy, pobłogosławienia naszych domów, spotkania z duszpasterzem i rozmowy z nim na tak wiele tematów, które pojawiły się w ostatnim czasie" - apelował bp Kazimierz Gurda. Archidiecezja katowicka będzie odwiedzać rodziny na życzenie, a dla reszty mieszkańców księża zorganizują Mszę lub Nieszpory kolędowe.

>> TUTAJ przeczytasz więcej

Główną propozycją duchownych zamiast wizyty jest Msza święta, modlitwa w intencji parafian oraz zachęta do "liturgii rodzinnej". Księża planują rozdać wiernym druk modlitwy do odmówienia w domach podczas pokropienia mieszkania wodą święconą. Z takimi propozycjami wyszły diecezja koszalińsko-kołobrzeska i archidiecezja poznańska.

Diecezja gliwicka, legnicka, opolska oraz zielonogórsko-gorzowska proponują także spotkania kolędowe w mniejszych grupach w kościele. Ponad to archidiecezja przemyska chciałaby przeprowadzić błogosławieństwo rodzin. 

Diecezja elbląska i archidiecezja gdańska proszą o składanie ofiar na rzecz parafii oraz zachęcają do błogosławienia mieszkań i zakładów pracy przez świeckich. Diecezja bielsko-żywiecka odwołała tradycyjne wizyty, ale nie podała alternatywnych pomysłów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie ma ogólnopolskich wytycznych dot. wizyt po kolędzie. Jak to będzie wyglądać w diecezjach?
Komentarze (1)
SS
~szczesliwy stary juz Slazak
30 listopada 2020, 19:18
O nas w Opolskiem juz dawno ksieza nie biora pieniedzy na koledzie, wprowadzil to abp. Alfons Nossol. Jest juz biskupem seniorem, wiec jest to juz prawie pol wieku temu, idzcie w slady Slazakow Polacy, ksiadz nie chodzi po koledzie dla pieniedzy u nas.