Nie patrzmy na brak środków i sił. Słuchajmy Jezusa: „wy dajcie im jeść!”

Nie patrzmy na brak środków i sił. Słuchajmy Jezusa: „wy dajcie im jeść!”
Depositphotos.com (417559266)
KAI / pzk

Odwróćmy nasz sposób myślenia o duszpasterstwie. Ono „nie jest zbiorem rzeczy lub działań do wykonania, ale przede wszystkim jest darem z siebie” – mówił o tym kard. Mauro Gambetti podczas trwającego w Quito (w Ekwadorze) 53. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Swoje świadectwa złożyli także uczestnicy Kongresu z innych stron świata, m.in. z Dominikany, Konga, USA, czy Ukrainy.

Kard. Gambetti zwrócił uwagę, że postawa ‘daru z siebie’ „może wywrócić także perspektywę ewangelizacji”. „Tylko wtedy, gdy odwrócimy nasz sposób myślenia o duszpasterstwie, ewangelizacji w ogóle, będziemy w stanie pozyskać dla Boga cały świat. Jest to przede wszystkim fakt duchowy, taki jak ten, który czyni chleb ciałem Chrystusa na ołtarzu, na ołtarz Krzyża” – stwierdził archiprezbiter bazyliki św. Piotra w Watykanie w homilii w czasie kongresowej Mszy św. 11 września.

Komentując fragment Ewangelii o rozmnożeniu przez Jezusa pięciu chlebów i dwóch ryb, zauważył, że jego uczniowie chcieli odprawić głodną rzeszę słuchaczy słów Chrystusa. „Jest to także nasza pokusa, gdy nie mamy wystarczających sił, środków, słów i gestów, które mogłyby nakarmić i wychować w wierze wielu ludzi: możemy chcieć odprawić tyle ludzi. Jezus myśli na odwrót i mówi: wy dajcie im jeść. Uczniowie przedstawiają więc pięć chlebów i dwie ryby, ‘dolara eucharystycznego’. Nawet gdyby było sto czy tysiąc tych chlebów czy tych dolarów eucharystycznych, to nie wystarczyłoby ich. Decydującym punktem jest oddanie do dyspozycji i zebranie wszystkiego, a nie rezultat naszego działania” – wskazał hierarcha.

Z kolei prymas Ameryki, abp Francisco Ozoria z Dominikany zwrócił uwagę, że „żadna aktywność duszpasterska nie może zastąpić Eucharystii”. W homilii podczas kongresowej Mszy św. 12 września arcybiskup Santo Domingo zauważył, że te dni refleksji nad ranami są okazją do odzyskania znaczenia Eucharystii w życiu każdego człowieka.

DEON.PL POLECA

Świadectwo o duchowości eucharystycznej w Kongu złożył abp Bienvenu Manamika. Metropolita Brazzaville mówił o panującym w jego ojczyźnie ubóstwie, chorobach, które nękają naród i o manipulacjach politycznych, które stawiają mieszkańców kraju przeciwko sobie w bratobójczych wojnach. „W obliczu tego wszystkiego należy pilnie znaleźć sposób działania, który pomoże Kongu. Odpowiedź kryje się w Eucharystii, którą można zaproponować jako drogę odrodzenia kraju, poprzez pięć wyzwań wynikających z wiary eucharystycznej: wyzwolenie, pokój, odpowiedzialność, promocja człowieka i braterstwo” – wskazał hierarcha.

O tym, że tajemnicą siły i oporu narodu ukraińskiego w obliczu agresji Rosji jest więź z Bogiem i Eucharystia mówił greckokatolicki biskup pomocniczy eparchii (diecezji) samborsko-drohobyckiej Hryhorij Komar. Ukraiński hierarcha ujawnił, że „są parafie, w których od prawie trzech lat nie ustaje modlitwa w świątyni; Ludzie na zmianę modlą się dzień i noc”. „Naszą siłą jest Eucharystia” – wskazał, tłumacząc, że jest ona „zaproszeniem do uczestnictwa w cierpieniach i zmartwychwstaniu Chrystusa”. Jest ona „spotkaniem ze zmartwychwstałym Chrystusem, zwycięzcą śmieci, z Kimś, kto daje żyjcie”. „Tylko On może uzdrowić rozbite rodziny, złamane życia i zamienić śmierć na życie” – podkreślił bp Komar.

Bolesne świadectwo przedstawiła Leyden Rovelo z duszpasterstwa Latynosów przy konferencji episkopatu Stanów Zjednoczonych. Mówiąc o imigracji do USA, zwróciła uwagę, że choć udało jej się ożywić parafie w Stanach Zjednoczonych, pozostaje ona rzeczywistością bólu, strachu i rozpaczy.

Salwadorski kardynał Gregorio Rosa Chávez wspominał św. Oskara Romero, którego osobiście znał w młodości. Zaznaczył, że nawet jeśli czasami próbuje się kojarzyć go z walkami ideologicznymi i partyjnymi, nie wolno zapominać, że dla niego logika walki była zawsze logiką Ewangelii. Nie walczył z powodów politycznych, ale by być kapłanem ze względu na miłość Chrystusa.

W podobnym duchu o ekwadorskim biskupie Leonidasie Proaño (1910-1988) z diecezji Riobamba mówił jego dawny biskup pomocniczy Victor Corral. Wskazał, że bp Proaño, tak bliski ubogich i rdzennej ludności, był „człowiekiem prostym i silnym, o duchowości radykalnie związanej z Ewangelią”.

Na kongresie w Quito nie zabrakło tematyki synodalności. W swoim wystąpieniu, zatytułowanym „Ku Kościołowi synodalno-eucharystycznemu” kard. Mauro Gambetti stwierdził, że z jednej strony można powiedzieć, że „pełne braterstwo” jest dojrzałym owocem Eucharystii, z drugiej zaś należy uznać, że „Kościół autentycznie synodalny” jest właściwą konfiguracją zgromadzenia, które sprawuje Eucharystię. Wskazał na potrzebę odrodzenia synodalnych metod i praktyk, które muszą być przyjęte, aby Kościół mógł być, jak się wyraził, żywą pamięcią źródła praktyki miłości. Jeśli tego nie osiągniemy, ludzkość pozbawiona będzie tej siły na drodze do pojednania w miłości. Hierarcha zakończył swoje wystąpienie podkreśleniem wyzwania stojącego przed Kościołem synodalnym: sprawowaniem Eucharystii mając za ołtarz świat, w którym ludzie żyją i czekają, cierpią i są samotni. A arcybiskup Caracas w Wenezueli Raúl Biord Castillo wyraził opinię, że synodalność jest „wiosną Ducha Świętego w Kościele”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Henri J. M. Nouwen

Kiedy przyglądam się powikłanej historii naszego zbawienia, to widzę, że nie tylko my tęsknimy za bliskością Boga, ale również Bóg tęskni za zjednoczeniem z nami. Wydaje się, jakby Bóg wołał do nas: „Moje serce jest...

Skomentuj artykuł

Nie patrzmy na brak środków i sił. Słuchajmy Jezusa: „wy dajcie im jeść!”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.