"Nie pozostawiajmy chorych na marginesie"
Nie pozostawiajmy chorych na marginesie życia. Bądźmy dla nich źródłem radości i pocieszenia - zaapelował abp Henryk Hoser podczas centralnych uroczystości z okazji Światowego Dnia Chorego w diecezji warszawsko-praskiej,które odbyły się w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. Mszy św., po której odbyło się nabożeństwo i udzielenie sakramentu uzdrowienia chorych przewodniczył abp Henryk Hoser.
W homilii zwrócił on uwagę, że choroba dotyka nie tylko fizjologii ludzkiego organizmu, ale całej osobowości człowieka. - Nie jest ona tylko jakimś objawem, brakiem funkcji organizmu, czy niewydolnością któregoś z układów, ale przede wszystkim stanem, w którym się ktoś znajduje. Najczęściej towarzyszy wówczas człowiekowi ból fizyczny, poczucie zepchnięcie na margines oraz samotność - powiedział abp Hoser.
Zaznaczył, że tym, co wyrywa chorych z ich cierpienia i bezradności, jest obecność drugiej osoby. - Najważniejszym lekarstwem nie jest dostarczenie takiej osobie środków farmakologicznych, zabiegów medyko- technicznych, umożliwienie dobrej diagnozy, ale przede wszystkim przyjście do nich. - Gdy odwiedzamy osoby cierpiące przekażmy im coś z tej Bożej radości, uśmiechnijmy się do nich, dotknijmy, weźmy ich ręce w swoje dłonie by poczuli ciepło ludzkich rąk i kochającego serca. Dzięki temu odzyskają nadzieję i siły by walczyć ze swoim cierpieniem, z chorobą i będą w stanie podjąć wysiłek aby odnaleźć sens w tym, co przeżywają - zachęcał bp warszawsko-praski.
Wskazał on także na Maryję jako na tę, Która jest Matką Pocieszenia. - Każdy z nas jest w jakiś sposób chory, jeśli nie fizycznie to duchowo. Ona przychodzi do nas ze swoją radością, by postawić nas na nogi, by powiedzieć: Wstań, weź swoje łoże i idź do domu. I to się często dzieje w Lourdes, gdzie tak wielu przygnębionych, złamany na duchu, ze zdruzgotanym sercem z wieloma ranami swojej pamięci i przeszłości wyszło uzdrowionymi - stwierdził abp Hoser.
Po liturgii odbyło się nabożeństwo lourdzkie, w czasie którego osoby starsze i cierpiące przystąpiły do sakramentu uzdrowienia chorych.
Skomentuj artykuł