Nie pozwólmy odebrać sobie wiary i życia łaski!

Nie pozwólmy odebrać sobie wiary i życia łaski!
(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

Nie pozwólmy odebrać sobie wiary i życia łaski - zaapelował do wiernych bp Marek Solarczyk. W święto św. Wawrzyńca - diakona i męczennika biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył uroczystej mszy św. kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie - mieście, na którego przedpolach 95 lat temu rozegrała się Bitwa Warszawska 1920 roku, zwana Cudem nad Wisłą.

Przypominając w homilii czasy prześladowań chrześcijan w III wieku bp Solarczyk zwrócił uwagę, że poprzez eliminację duchowieństwa chciano zniszczyć wspólnotę chrześcijańską. - Cesarz Walerian zakazał sprawowania Eucharystii. Nie można było spotykać się w katakumbach gdzie przy grobach świętych i męczenników gromadziła się wspólnota wiary. Co więcej, dodał kaznodzieja - żaden biskup, żaden kapłan, a nawet diakon nie mógł pełnić swoich funkcji wynikających ze święceń pod karą śmierci. Nie mógł zatem przywoływać mocy łaski samego Boga - zauważył.

Bp Solarczyk wspomniał, że prześladowania swoim zasięgiem bardzo mocno dotknęły również osoby z wyższych warstw społeczeństwa rzymskiego. - Pozbawiano ich urzędów, majątków i zabijano bądź wypędzano. - Stając zatem dziś, na początku XXI wieku wobec świadectwa życia św. Wawrzyńca na ile my jesteśmy świadkami wiary? Na ile powinniśmy być świadkami Boga, Kościoła, świadkami życia Bożego Ducha, który żyje, dotyka i przemienia ludzkie serca? Na ile pozwalamy sobie i innym odebrać życie łaski - pytał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Jako przykład obumarłego ziarna, które wydało plon bp Solarczyk wskazał uczestników Bitwy Warszawskiej 1920 roku, którzy 95 lat temu stanęli na przedpolach Radzymina i Ossowa do walki z nawałą bolszewicką w obronie wiary i Ojczyzny.

DEON.PL POLECA

Zwrócił uwagę, że poza działaniami militarnymi był to jednocześnie czas intensywnej modlitwy całego narodu, a zwłaszcza mieszkańców zagrożonej Warszawy. - Zwycięstwo w Bitwie 1920 roku jest zatem dla nas bardzo jasnym potwierdzeniem, że Bóg jest w stanie przeprowadzić człowieka nawet przez najtrudniejsze sytuacje, które z ludzkiego punktu widzenia wydaje się niemożliwa do przejścia. Potrzeba jedynie stanięcia z ludzką odpowiedzialnością i zaangażowaniem oraz z wiernością i zaufaniem do Boga - podkreślił bp Solarczyk.

Obchody 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie rozpoczęły się w sobotę 8 sierpnia Rajdem Rowerowym szlakiem Bohaterów Bitwy o Radzymin, kpt. Stefana Pogonowskiego i mjr. Stefana Waltera. Uroczystości centralne odbędą się 14 i 15 sierpnia. Uroczystej Mszy Świętej na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 Roku w Radzyminie po której odbędzie się Apel Poległych będzie w sobotę przewodniczył biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie pozwólmy odebrać sobie wiary i życia łaski!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.