„Nie psuj Świąt” - apelują organizacje prorodzinne i Rzecznik Praw Dziecka

„Nie psuj Świąt” - apelują organizacje prorodzinne i Rzecznik Praw Dziecka
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
KAI / df

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia organizacje prorodzinne oraz Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wystosowały apel do wszystkich rodziców: „Nie psuj Świąt”.

Boże Narodzenie to nie tylko wyjątkowa świąteczna atmosfera, ale niestety także czas wzmożonych napięć, eskalacji konfliktów i decyzji o rozwodach. Konsekwencje rozpadu więzi są ogromne, zwłaszcza dla dzieci: od smutku i poczucia osamotnienia aż po zachowania ryzykowne i wchodzenie w konflikt z prawem.

Trwa kampania „Rodzina przeciwko przestępczości”, współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. – Nieprzypadkowo zdecydowaliśmy się na intensyfikację działań właśnie teraz, przed Świętami – mówi Maciej Małecki, jeden z trenerów warsztatów „4 kroki do silnej rodziny”.

– Święta to niestety nie tylko rodzinna atmosfera, to także czas eskalacji konfliktów i decyzji o rozwodach, których konsekwencje są poważne. Pytaliśmy o to naszych odbiorców. Aż 75% ankietowanych uważa, że wpływ rozpadu więzi rodzinnych na przestępczość wśród dzieci i młodzieży jest duży lub bardzo duży - tłumaczy Małecki.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podkreśla, że dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie. – Rozstania rodziców są istotnym problemem społecznym. Z dużą ostrożnością należy podchodzić do tego, co faktycznie służy dobru dziecka – mówi.

Michał Owczarski z Fundacji Życie wyjaśnia z kolei, że celem działania organizacji prorodzinnych jest promocja działań „naprawczych” względem rodziny, zanim dojdzie do sytuacji patologicznych, które kończą się rozwodem. – Rozpad więzi rodzinnych zabiera dzieciństwo, wielokrotnie prowadzi do fatalnych skutków, w tym do zachowań ryzykownych, przestępczych, nawet do prób samobójczych. Nie psujmy dzieciom Świąt, nie psujmy dzieciom życia - apeluje.

Zdaniem Marka Grabowskiego z Fundacji Mamy i Taty, kampanie społeczne nakierowane na promocję małżeństwa i rodziny stanowią istotny głos społeczeństwa obywatelskiego i ważny element profilaktyki przestępczości.

W ramach kampanii „Rodzina przeciwko przestępczości” ponad 3 tys. młodzieży wzięło udział w warsztatach o budowaniu trwałych więzi. Poradnik „4 kroki do silnej rodziny” można pobrać na stronie www.4kroki.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

„Nie psuj Świąt” - apelują organizacje prorodzinne i Rzecznik Praw Dziecka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.