"Nie tego chciałeś Jezu, a to dzieje się w świecie". Droga krzyżowa z prześladowanymi chrześcijanami

"Nie tego chciałeś Jezu, a to dzieje się w świecie". Droga krzyżowa z prześladowanymi chrześcijanami
(fot. Diganta Talukdar/flickr.com/CC)
KAI/ ed

250 osób zgromadziło się w Krakowie w Wioskach Świata - Parku Edukacyjnym Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego - Młodzi Światu, by przeżyć Misyjną Drogę Krzyżową Prześladowanych.

Nabożeństwo w 14 stacjach ukazało 14 krajów, w których dochodzi do prześladowań chrześcijan za ich wiarę.

"Gdy Kamal z Nepalu został katolikiem, jego rodzina całkowicie go odtrąciła. Odprawili rytuał. Powiedzieli: to jest twój pogrzeb. Ty już nie żyjesz. (…) Nie tego chciałeś, Jezu, a to się dzieje w świecie, który stworzyłeś. Syn Boży też był prześladowany" - usłyszeli uczestnicy nabożeństwa.

Nie możemy być obojętni

DEON.PL POLECA


Przy każdej stacji odczytywane były historie osób, dla których bycie chrześcijaninem jest często wyrokiem śmierci. Przedstawiono m.in.: karanie obrońców życia poczętego z Kanady, desakralizację kościołów we Francji, gwałty na chrześcijankach w Iraku, ataki fundamentalistów z Nigerii czy wojnę domową w Republice Środkowej Afryki.

- Jesteśmy chrześcijanami i nie możemy pozostać obojętni na to, co spotyka naszych braci w wierze gdzieś w dalekich krajach - mówi Michał Król, wiceprezes SWM.

Żal do Europy

- Spotykamy się i rozmawiamy z tymi ludźmi. Oni mają duży żal do Europy, że czasami o nich zapomina albo im nie pomaga. SWM stara się podnosić świadomość o tym problemie w Europie i na świecie, dlatego m.in. filmami dokumentalnymi chcemy pobudzić do działania społeczność międzynarodową - opisuje Król.

Droga Krzyżowa zorganizowana we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Towarzystwem Ducha Świętego, Duszpasterstwem Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Scholą Męską przy Bazylice Franciszkańskiej, Wspólnotą Chrystus w Starym Mieście, Wspólnotą salezjańską Ziemia Boga oraz wolontariuszami Góry Dobra, jest jednym z elementów projektu "Nieśmiertelni".

"Umierają za tego samego Boga"

- Trzeba, abyśmy pamiętali o prześladowanych chrześcijanach, bo umierają oni za tego samego Boga, w którego my wierzymy, bronią tej samej wiary, którą my wyznajemy i powinniśmy na ich przykładzie zastanowić się, czy gdyby padło na nas, bylibyśmy w stanie oddać życie za Jezusa - podsumowuje inicjatywę Małgorzata Krupnik, uczestniczka Drogi Krzyżowej.

Salezjański Wolontariat Misyjny planuje kolejne inicjatywy podnoszące temat prześladowanych chrześcijan. - Zamierzamy kontynuować serię filmów dokumentalnych "Prześladowani. Zapomniani" oraz akcje modlitewne w intencji chrześcijan cierpiących za wiarę - mówi Michał Król.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

"Nie tego chciałeś Jezu, a to dzieje się w świecie". Droga krzyżowa z prześladowanymi chrześcijanami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.