Nie udaje ci się życie w związku? Uczeni z USA radzą: pomódl się za swoją połówkę

Nie udaje ci się życie w związku? Uczeni z USA radzą: pomódl się za swoją połówkę
(fot. shutterstock.com)
washington post / az / kw

Frank Finchman ze State University of Florida, razem z kilka współpracownikami przeprowadził badania mające na celu sprawdzenie tego, jak modlitwa może wpłynąć na związki.

Finchmana interesowało, czy modlitwa błagalna, w której prosimy o rozmaite łaski dla swojego partnera, ma wyraźne efekty na życie par.

Po wielu badaniach, które trwały dwie dekady, a częściowe wyniki były publikowane w wielu renomowanych czasopismach socjologicznych i psychologicznych, odpowiedź wydaje się być twierdząca - podaje the Washington Post.

Wnioski są następujące - codzienna modlitwa za twojego partnera przyniesie wiele pozytywnych skutków: zwiększoną satysfakcją w związku, większe zaufanie, lepszą współpracę, większą łatwość w przebaczaniu i oddanie w życiu małżeńskim. Wiele z wymienionych cech odnosi się zarówno do osoby modlącej, jak i do tej w intencji której kierowano modlitwę.

Badania przeprowadzono głównie na studentach będących w zamkniętych związkach oraz na wieloletnich małżeństwach afroamerykańskich. W celu otrzymania precyzyjnych wyników, badacze zaprojektowali eksperyment przypadkowo przypisując uczestników do grup badanych i grup "kontrolnych".

Różnice pomiędzy dwoma grupami mogły być w ten sposób przypisane efektom modlitwy skupiającej się na partnerze. Grupy "kontrolne" były zaangażowane w inne działania, które teoretycznie mogłyby poprawić związek, takie jak modlitwa skupiona na sobie, czytanie poradników czy pozytywne interakcje z partnerem. W porównaniu do osób i związków z tych grup, ci którzy modlili się za swoich partnerów, zauważali pozytywny wpływ modlitwy na swój związek.

Dodatkowo do tych kontrolnych, losowych prób, Finchman i jego współpracownicy dodali kolejny element dla lepszego uzasadnienia swoich wniosków. Społeczne badania często opierają się na samoinformowaniu: np. polegają one na wypełnieniu przez uczestników ankiety po odbyciu danej aktywności. Jednak co robić w sytuacji, gdy uczestnicy są w błędzie? Albo nie odpowiadają zgodnie z prawdą, przypisując modlitwie rozmaite pozytywne (lub negatywne) zdarzenia? Aby kontrolować te czynniki, Finchman dołączył trzecią grupę, która miała za zadanie obserwować zachowanie pozostałych uczestników przed i po wypełnieniu ankiety. Okazało się, że obserwatorzy potwierdzili, że ci którzy regularnie się modlili za swoich partnerów, zauważyli rzeczywistą, a nie tylko wyobrażoną poprawę życia w swoich związkach.

Jak naukowo wyjaśnić to, że modlitwa jest czymś realnie pozytywnym dla związku? Żadne z badań prowadzonych na świeckim uniwersytecie nie zakładały, że modlitwy zostały wysłuchane przez Boską istotę. Odkładając na bok prawdopodobieństwo o nadnaturalnej ingerencji, badacze z zespołu Finchmana sugerują, że modlitwa skupiona na partnerze zwiększa bezinteresowną miłość w stosunku do niego. Może także pomóc ukierunkować parę na wspólne, długoletnie cele.

Zaznaczono również, że na tym etapie wyniki Finchmana nie mogą mieć zastosowania u wszystkich par. Opisane badania dotyczyły jedynie tych osób, które w pewnym stopniu byli zaangażowani w modlitwę. Dalsze badania mogłyby wykazać, czy modlitwa także ulepsza związki par które na co dzień się nie modlą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Potkaj, Alicja Klenczon
19,95 zł
39,90 zł

Nikt na świecie nie wie o Krzysztofie Klenczonie tyle, co jego żona Alicja

Opowiemy o rodzinie, dzieciach, przyjaciołach, sekretach, wspólnym życiu w Polsce i w Ameryce, z kobiecego - co ważne - punktu widzenia. Zgodnie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie udaje ci się życie w związku? Uczeni z USA radzą: pomódl się za swoją połówkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.