"Nie wolno głosić Ewangelii, jeśli nie jednoczy"

"Nie wolno głosić Ewangelii, jeśli nie jednoczy"
(fot. biskup-rys.pl)
KAI / mm

"Nie wolno głosić prawdy o zmartwychwstaniu, jeżeli ona nas nie jednoczy" - mówił biskup Grzegorz Ryś do wiernych zgromadzonych na Mszy św. w kościele dominikanów w Krakowie. Eucharystia stanowiła uroczyste zakończenie krakowskich nabożeństw ekumenicznych w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

"Warunkiem, absolutnym warunkiem, głoszenia prawdy ozmartwychwstaniu jest nasze dążenie do jedności" - podkreślił w homilii biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Dowodził on, że to właśnie wieść o zmartwychwstaniu Jezusa była siłą skupiającą pierwszych uczniów. Mocą, która zebrała ich razem nawet po rozproszeniu wynikającym z pojmania i ukrzyżowania Chrystusa. "W tej prawdzie, że Jezus Chrystus zmartwychwstał, jest niesamowita siła wiążąca, łącząca!" - powiedział bp Ryś.

Hierarcha zaznaczył jednak, że obecnie można dostrzec coś całkiem odmiennego - chrześcijanie są jednym Kościołem, ale rozdzielenie jest bardzo wyraźne. "Powiedzmy sobie szczerze - przez tydzień na rok jesteśmy sobie bliscy" - stwierdził. Pytał retorycznie czy musi tak być, że w relacjach dziennikarskich liturgie ekumeniczne są nazywane "nadzwyczajnymi".

DEON.PL POLECA

Biskup podkreślił, że właściwie pojmowany ekumenizm jest nieodzownym elementem prawdziwej ewangelizacji. "Wyjdźcie do świata i mówcie, że Jezus Chrystus zmartwychwstał, a będą się Was pytać: ale w którym Kościele mam się ochrzcić?" - nakreślił problem rozłamu wśród chrześcijan przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP. Przekonywał, że ekumenizm nie może być tylko refleksją teoretyczną Kościoła, gdyż w przeciwnym razie już "na progu głoszenia słowa jesteśmy anty-świadectwem, jesteśmy argumentem przeciw".

Biskup przywołał zdarzenie z listopadowego Forum Ewangelizacyjnego "Całą Ewangelię - Całe Ciało - Całemu światu", gdy podczas rozdzielania Komunii św. podszedł do niego jeden z zaproszonych gości, prezbiterianin, który z palcem na ustach, wskazującym, że nie może przyjąć Chrystusa, poprosił o błogosławieństwo. "Nie mógł przyjąć, ale był tak blisko, jak to tylko możliwe. Bez udawania, że nie ma różnic. Ale był razem" - wskazał na prawdziwą postawę dążenia do współdziałania i porozumienia.
Jako rozwiązanie bp Ryś wskazał poddanie się sile wywodzącej się z wiary w to, że Jezus Chrystus zmartwychwstał. "Kiedy doświadczamy tej siły przyciągania do siebie w Jezusie Chrystusie zmartwychwstałym, jeśli w nas jest pragnienie, jeśli w nas jest pasja, jeśli w nas jest wzajemna otwartość na siebie, jeśli w nas jest wewnętrzna niezgoda na te wszystkie podziały - mamy tytuł, żeby głosić prawdę o zmartwychwstaniu. Inaczej opowiadamy ludziom bajki, w które sami nie wierzymy" - zakończył.

Eucharystia w kościele dominikanów zakończyła obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Krakowie. We Mszy św. uczestniczyli księża z zaprzyjaźnionych Kościołów chrześcijańskich: ks. Józef Bartos i ks. Adam Kleszczyński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, ks. Dawid Baron z parafii ewangelicko-augsburskiej, ks. Czesław Siepietowski z Kościoła polskokatolickiego oraz ks. Jarosław Antosiuk z parafii prawosławnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Nie wolno głosić Ewangelii, jeśli nie jednoczy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.