Nie wszyscy kardynałowie znają dobrze łacinę

Nie wszyscy kardynałowie znają dobrze łacinę
Nie wszyscy kardynałowie znają łacinę - ujawnił przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi (fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
7 lat temu
PAP / drr

Nie wszyscy kardynałowie znają łacinę i dlatego niektórzy nie zrozumieli oświadczenia Benedykta XVI, który właśnie w tym języku ogłosił swą abdykację podczas konsystorza 11 lutego - ujawnił przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi.

Podczas piątkowej prezentacji w Watykanie pierwszego numeru periodyku "Latinitas", wydawanego przez założoną w 2012 roku Papieską Akademię Języka Łacińskiego, kardynał Ravasi opowiedział o zdarzeniu, jakie miało miejsce podczas historycznego konsystorza w lutym, gdy papież Ratzinger nieoczekiwanie ogłosił, że ustępuje z urzędu z powodu wieku i braku sił.

"Kiedy na konsystorzu papież skończył mówić, jeden z siedzących obok mnie kardynałów zapytał mnie: "Co powiedział? Odpowiedziałem mu, że ogłosił, że składa dymisję.

Według relacji kardynała Ravasiego purpurat zareagował na to słowami: "Nie, eminencja nie zrozumiał".

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury ujawnił przy okazji, że w papieskim tekście zapowiadającym abdykację i napisanym po łacinie były dwa błędy. Dlatego kardynał Ravasi zaapelował do tłumaczy z watykańskiego Sekretariatu Stanu o większą uwagę.

Zredagowane w dużej części po łacinie pismo “Latinitas" będzie ukazywać się co pół roku.

Prezentując jego pierwszy numer, kardynał Ravasi przytoczył słowa współzałożyciela włoskiej Partii Komunistycznej i teoretyka marksizmu Antonio Gramsciego, który napisał, że "łaciny i greki nie studiuje się po to, by nimi mówić, by zostać kelnerem, tłumaczem czy handlowcem, lecz po to, by bezpośrednio poznać cywilizację obu narodów".

Zauważa się przy okazji, że o niemijającej popularności łaciny świadczy to, że wiadomości papieża Franciszka zamieszczane w tym języku na jego profilu na Twitterze czyta ponad 180 tysięcy internautów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie wszyscy kardynałowie znają dobrze łacinę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.