Nie żyje Kazimierz Kubacki SJ. Przegrał walkę z COVID-19

Nie żyje Kazimierz Kubacki SJ. Przegrał walkę z COVID-19
fot. jezuici.pl

Po długiej walce z COVID-19, ojciec Kazimierz Kubacki SJ odszedł do Pana dzisiaj w nocy, dnia 4 listopada 2020 roku, w Wigilię Wszystkich Świętych i Błogosławionych Towarzystwa Jezusowego, w 62 roku życia, w 44 roku życia zakonnego i 37 roku kapłaństwa. W tym miesiącu, 28 listopada, skończyłby 62 lata. Ojciec Kazimierz dobrze znany był jako spowiednik i duszpasterz młodzieży studenckiej w Lublinie, Toruniu i w Warszawie. Był proboszczem w Gdańsku, Warszawie i Łodzi.

Ojciec Kazimierz Kubacki SJ urodził się 28 listopada 1958 roku w Brzeźnej Woli w rodzinie Jana i Zofii z domu Kuzak, którzy oprócz Kazimierza wychowywali jego dwie siostry i trzech braci. W wieku czterech lat przeprowadził się z rodziną do Nowej Wsi Wielkiej koło Bydgoszczy. Tam chodził do szkoły podstawowej, a w Bydgoszczy ukończył Liceum Zawodowe nr 1 zdając maturę w 1977 roku.

DEON.PL POLECA

W swojej rodzinnej parafii był przez wiele lat ministrantem, a tamtejszy proboszcz napisał o nim w świadectwie moralności, że Kazimierz jest zdolny, pracowity i gorliwy w służbie ołtarza.

Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 23 sierpnia 1977 roku odbywając nowicjat w Kaliszu, a następnie studia filozoficzne w Krakowie (1979-1981) i teologiczne w Warszawie (1981-1984). Święcenia kapłańskie przyjął 31 lipca 1984 roku w Gdańsku przez posługę ks. biskupa Tadeusza Gocłowskiego. Potem, po rocznej pracy w nowicjacie w Kaliszu jako socjusz magistra, kontynuował studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim specjalizując się w teologii duchowości (1985-1987).

W latach 1987-1991 pracował w Toruniu jako operariusz i duszpasterz studentów, a następnie był przez dwa lata katechetą i duszpasterzem młodzieży w Warszawie przy parafii św. Szczepana. Po Trzeciej Probacji, jaką odbył w Jastrzębiej Górze w latach 1993-1994 pod kierunkiem o. Stefana Miecznikowskiego SJ, został posłany na placówkę w Gdańsku gdzie posługiwał w parafii jako wikariusz ucząc religii i opiekując się duszpasterstwem młodzieży.

Ostatnie śluby zakonne złożył w Gdański 31 lipca 1996 roku na ręce ojca superiora Edmunda Lenza SJ.

W 1998 roku zostaje w Gdańsku przełożonym wspólnoty i proboszczem. Od 2006 roku kontynuuje pracę duszpasterską jako proboszcz w Warszawie w parafii pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61, a od 2011 roku jako proboszcz w Łodzi w parafii pod wezwaniem Najświętszego Imienia Jezus przy ul. Sienkiewicza 60. Jest także przełożonym w łódzkiej wspólnocie w latach 2011-2018.

We wrześniu 2013 roku ordynariusz Archidiecezji Łódzkiej, ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, mianuje go Przewodniczącym Wydziału do Spraw Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Archidiecezji Łódzkiej, a w 2018 roku ojciec Kazimierz zostaje członkiem IV Synodu Archidiecezji. W roku 2019 zostaje delegatem Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Archidiecezji Łódzkiej.

Po złożeniu funkcji superiora pozostał w Łodzi, gdzie oprócz zaangażowania w posługę parafialną, angażował się w działalność grup Odnowy w Duchu Świętym i Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Był cenionym spowiednikiem i kierownikiem duchowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Nie żyje Kazimierz Kubacki SJ. Przegrał walkę z COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.