Nie żyje ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski. Miał 82 lata

Nie żyje ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski. Miał 82 lata
fot. YouTube.com
KAI / ml

W ciągu ostatnich kilkunastu dni przebywał w szpitalu.

Zmarł ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski, wybitny kapłan – duszpasterz robotników i kolejarzy, ludzi pracy, akademicki oraz twórca i wieloletni główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Miał 82 lata. W ciągu ostatnich kilkunastu dni przebywał w szpitalu.

Informację o śmierci zasłużonego kapłana podał wrocławski "Gość Niedzielny".

Ks. Stanisław Orzechowski – duszpasterz świata pracy diecezji wrocławskiej, popularny "Orzech", związany był z Wrocławiem od 1957 r. gdzie rozpoczął naukę w szkole średniej. Rok później wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 28 czerwca 1964 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Bolesława Kominka. W 1967 rozpoczął posługę w parafii św. Wawrzyńca we Wrocławiu, a w 1972 objął funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego.

W latach 80. organizował piesze pielgrzymki wrocławskie na Jasną Górę, które - oprócz wymiaru religijnego - kształtowały charaktery, uczyły zachowań prospołecznych, były wyrazem kontestacji komunistycznej rzeczywistości.

Ksiądz „Orzech” był uczestnikiem pierwszego strajku w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej w sierpniu 1980 r., brał również udział w strajku głodowym wrocławskich kolejarzy. W stanie wojennym organizował msze św. w intencji Ojczyzny i osób internowanych, na których gromadziły się tłumy wrocławian. Wspierał ludzi oskarżanych i represjonowanych za działalność związkową i polityczną.

Od 1990 kierował placówką Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”. Pełnił funkcję duszpasterza Rodzin Katyńskich, diecezjalnego Koordynatora Nowych Ruchów Religijnych, świadczył posługę religijną w Poradni Rodzinnej przy Duszpasterstwie Rodzin „Pod czwórką”. Wykładowca Seminarium Duchownego. Uhonorowany m.in.: Nagrodą Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w 1997 r., Nagrodą Wrocławia w 2005 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie żyje ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski. Miał 82 lata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.