Niemcy: biskupi i świeccy odpowiadają na list papieża Franciszka

Niemcy: biskupi i świeccy odpowiadają na list papieża Franciszka
(fot. jimeciuro/cathopic.com)
2 lata temu
KAI / ms

Członkowie Konferencji Biskupów Niemieckich i Centralnego Komitetu Katolików tego kraju (ZdK) napisali wspólny list do papieża Franciszka będący ich odpowiedzią na list papieski "Do pielgrzymującego Ludu Bożego w Niemczech", który otrzymali pod koniec czerwca.

Poinformował o tym episkopat Niemiec 14 września po zakończeniu kolejnego spotkania w Fuldzie komitetu przygotowawczego dla tzw. drogi synodalnej.

W liście członkowie Wspólnej Konferencji, w skład której wchodzi po 10 przedstawicieli Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich i członków Niemieckiej Konferencji Biskupów oraz zapraszani eksperci, oświadczyli, że z uwagą przyjęli list, w którym Franciszek opisał sytuację Kościoła katolickiego Niemiec u progu jego "drogi synodalnej".

"Poszliśmy za wskazaniami, które dał nam Ojciec Święty na naszą drogę, rozważyliśmy też, jakie powinniśmy wyciągnąć konsekwencje", napisali członkowie Konferencji. Przyznali, że poczuli się umocnieni, iż papież podziela ich "troskę o przyszłość Kościoła w Niemczech" i że zachęcił ich do "poszukiwania szczerej odpowiedzi na aktualną sytuację".

"Podobnie jak Ojciec Święty również i my widzimy, że na całej naszej drodze musimy kierować się «prymatem ewangelizowania». Jesteśmy zdecydowani, aby drodze synodalnej nadawać kształt «procesu duchowego»", głosi list opublikowany w Fuldzie. Jego autorzy zapewniają papieża o swojej łączności z nim "w duchu kościelnym", ponieważ - jak napisali - mają "na uwadze zarówno jedność Kościoła jako całości, jak i sytuację na miejscu, a także to, że wielkim naszym pragnieniem jest udział całego Ludu Bożego".

W liście datowanym 29 czerwca papież Franciszek odniósł się do "drogi synodalnej" Kościoła katolickiego Niemiec i wyraził uznanie dla zaangażowania niemieckich katolików w dążeniu do reform. Jednocześnie w 19-stronicowym liście papież przypomniał o jedności z Kościołem powszechnym i przestrzegł przed "jedną z pierwszych i największych pokus w Kościele, którą jest przeświadczenie, że rozwiązanie problemów możliwe jest przez reformy strukturalne, organizacyjne i administracyjne".

W zamian za to papież proponuje powrót do "prymatu ewangelizacji". Poprzez ewangelizację odzyskujemy radość z Ewangelii, radość z bycia chrześcijanami, radzi Kościołowi Niemiec Franciszek, wskazując "duchowe środki lecznicze" w postaci modlitwy, pokuty i adoracji. List papieża w rożny sposób interpretowali zwolennicy i przeciwnicy "drogi synodalnej".

Wspólna Konferencja została utworzona podczas Synodu w Würzburgu (1971-1975) jako stały organ Kościoła w Niemczech. W jej skład wchodzi po 10 przedstawicieli Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) i członków Niemieckiej Konferencji Biskupów. Ostatnio Wspólna Konferencja obradowała 5 lipca nad statutem "drogi synodalnej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Niemcy: biskupi i świeccy odpowiadają na list papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.