Papież-senior do biskupów greckokatolickich: "Strzeżcie jedności w dzisiejszym podzielonym świecie"

Papież-senior do biskupów greckokatolickich: "Strzeżcie jedności w dzisiejszym podzielonym świecie"
(fot. depositphotos.com)
KAI / pp

Do strzeżenia jedności w dzisiejszym podzielonym i rozkawałkowanym świecie wezwał Benedykt XVI biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), przyjmując ich na prywatnej audiencji 10 września w swej rezydencji w klasztorze Mater Ecclesia w Watykanie.

Papież-senior interesował się również życiem diaspory ukraińskiej na świecie i obecną sytuacją na Ukrainie.

Witając przybyłych na progu klasztoru prefekt Domu Papieskiego i osobisty sekretarz Benedykta XVI abp Georg Gänswein zapewnił ich, że "mimo swej słabości fizycznej Ojciec Święty pragnął spotkać się z nimi".

Na wstępie audiencji zwierzchnik UKGK arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk przedstawił papieżowi metropolitów swego Kościoła, przybyłych z różnych części świata i sekretarza Synodu UKGK. Opowiedział mu też o pracach Synodu i wyjaśnił główny temat, który omawiali jego uczestnicy: "Współudział i jedność w życiu i posłudze UKGK".

"Właśnie tu, w Rzymie, biskupi nasi zebrali się na Synodzie, aby dać świadectwo swej jedności z Następcą św. Piotra Apostoła" - podkreślił mówca. Zwrócił uwagę, że UKGK "strzeże w swej tożsamości pamięć o nierozdzielonym Kościele a naszym posłannictwem jest bycie świadkami tej jedności".

Zdaniem zwierzchnika grekokatolików właśnie ten czynnik był przyczyną prześladowań UKGK w czasach sowieckich, "gdy największą zbrodnią właśnie wierność Następcy Apostoła Piotra".

Arcybiskup większy opowiedział papieżowi-seniorowi także o globalnym wymiarze tego Kościoła, o jego wierności wszystkim, którzy pragną "żyć duchowością tradycji bizantyjskiej w jej jedności z całym Kościołem kijowskim".

Benedykt XVI ze swej strony m.in. zapytał biskupów z diaspory o stan duszpasterstwa w ich eparchiach (diecezjach) w warunkach współczesnych wyzwań migracyjnych. W odpowiedzi arcybiskup i metropolita filadelfijski w USA Borys Gudziak podzielił się z nim wspomnieniami o pracy w eparchii paryskiej, którą kierował przez wiele lat i o swej nowej posłudze wśród wiernych UKGK w Stanach Zjednoczonych.Szczególną uwagę papież-senior poświęcił sytuacji na Ukrainie, zwłaszcza niedawnemu zwolnieniu politycznych więźniów Kremla.

Wykazał znajomość bieżących wydarzeń w tym kraju oraz zapewnił swych gości o osobistym poparciu i nieustannych modlitwach o pokój na Ukrainie.Na zakończenie spotkania emerytowany Ojciec Święty wspomniał o konieczności strzeżenia i świadczenia o jedności "w dzisiejszym podzielonym i pokawałkowanym świecie".

Wyraził przekonanie, że "świat współczesny potrzebuje jedności".Na pamiątkę wizyty abp Szewczuk podarował Benedyktowi XVI reprezentacyjne wydanie historii UKGK oraz album z mozaikowym przedstawieniem cerkwi-soboru Świętej Sofii (Mądrości Bożej) w Rzymie i ceramiczny talerz również z mozaiką przedstawiającą Chrystusa Wszechmocnego (Pantokratora) z kopuły tej świątyni.

Papież-senior wręczył swym gościom medal pamiątkowy, wybity z okazji jego wizyty w Ziemi Świętej [w maju 2009].Synod Biskupów UKGK zebrał się w dniach 1-10 września w rzymskim Kolegium św. Jozafata, a stolice Włoch wybrano nieprzypadkowo ze względu na główny temat obrad, związany z jednością w życiu i posłudze Kościoła. Całe wydarzenie rozpoczęło się uroczystą świętą liturgią biskupią we wspomnianym soborze Świętej Sofii, obchodzącym w tym roku 50. rocznicę konsekracji. Nazajutrz, a więc 2 bm. ukraińskich biskupów greckokatolickich przyjął Franciszek, a po zakończeniu obrad odbyło się spotkanie z papieżem-seniorem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież-senior do biskupów greckokatolickich: "Strzeżcie jedności w dzisiejszym podzielonym świecie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.