Niemcy: biskupi przeciwni błogosławieniu małżeństw przez lefebrystów

Niemcy: biskupi przeciwni błogosławieniu małżeństw przez lefebrystów
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Niemieccy biskupi nie zezwalają rzymskokatolickim wiernym na zawieranie małżeństw przed duchownymi Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, czyli lefebrystami. Taką możliwość od kwietnia br. daje ordynariuszom miejscowym dokument Kongregacji Nauki Wiary i Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei". Rada Stała Episkopatu Niemiec wydała właśnie odpowiednią decyzję.

Biskupi piszą, że podjęli ją w porozumieniu ze Stolicą Apostolską. Oficjał diecezji würzburskiej ks. prał. Stefan Rambacher zaznaczył, że "niemieccy biskupi są zgodni co do tego, by celebracji sakramentu małżeństwa nie oddelegowywać do Bractwa św. Piusa X".

DEON.PL POLECAJeśli jakaś para zechce zawrzeć małżeństwo w rycie trydenckim, powinna się zgłosić do swojej kurii diecezjalnej. Od 2007 r. w każdej niemieckiej diecezji są duchowni upoważnieni do odprawiania takiej Mszy św. i asystowania przy zawieraniu małżeństwa według rytu trydenckiego. Oni też są odpowiedzialni za katechetyczne przygotowanie narzeczonych i sporządzenie protokołu małżeńskiego zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Biskupi wyraźnie zaznaczyli, że "nie przewidują udzielania pełnomocnictw do zawierania małżeństwa księżom z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: biskupi przeciwni błogosławieniu małżeństw przez lefebrystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.