Niemcy: były pełnomocnik ds. wyjaśniania przypadków pedofilii wystąpił z Kościoła

Niemcy: były pełnomocnik ds. wyjaśniania przypadków pedofilii wystąpił z Kościoła
(fot. depositphotos.com)
KAI / df

Były pełnomocnik ds. wyjaśniania przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych w archidiecezji kolońskiej Oliver Vogt wystąpił z Kościoła. „Nie mogę już pogodzić się z faktem, że przywódcy kościelni nie chcą wziąć moralnej odpowiedzialności za wydarzenia, w które byli osobiście zaangażowani” - powiedział.

Wiadomość, podaną przez telewizję ZDF 51-letni Vogt, obecnie kierownik administracji szkoły w Solingen, potwierdził w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

Jak tłumaczył, na jego decyzję podjętą w lutym 2021 r., wpłynęło kilka przyczyn. Wśród nich wymienił m.in. osobisty stosunek byłych i urzędujących obecnie osób zajmujących kierownicze stanowiska w archidiecezji do wyjaśniania przypadków wykorzystywania seksualnego i zadośćuczynienia ich ofiarom. „Nie mogę już pogodzić się z faktem, że przywódcy kościelni nie chcą wziąć moralnej odpowiedzialności za wydarzenia, w które byli osobiście zaangażowani”, powiedział Vogt.

Jesienią 2019 r. Vogt, pracujący dotychczas jako ekonomista w placówkach socjalnych, przeniósł się do nowo założonego, afiliowanego przy Kościele, Instytutu Prewencji i Wyjaśniania Przypadków Przemocy na tle Seksualnym (IPA) w Lantershofen koło Bonn. Rok później niespodziewanie zrezygnował z kierowania tą instytucją.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Niemcy: były pełnomocnik ds. wyjaśniania przypadków pedofilii wystąpił z Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.