"Niemcy chcą zburzyć polski kościół". Ostra reakcja lokalnego duszpasterza Polonii

"Niemcy chcą zburzyć polski kościół". Ostra reakcja lokalnego duszpasterza Polonii
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / jp

- Proszę nie wytaczać dział i nie bić się z Niemcami, bo Kościół jest jeden! - zaapelował w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. prałat Stanisław Budyn.

Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech odniósł się do sprawy kościoła św. Klemensa Marii Hofbauera w Essen i powiedział, że jego losy wciąż nie są przesądzone, a tamtejsza Polska Misja Katolicka nie jest zagrożona.

W niektórych polskich mediach ukazała się ostatnio informacja, że kościół ten "ma zostać sprzedany i przekształcony w mieszkania dla uchodźców".

>> Niemcy: czy zostanie zlikwidowany polski kościół w Essen? [WYJAŚNIAMY]

Ks. Budyn powiedział, że kościoły, w których swoje duszpasterstwo prowadzą Polskie Misje Katolickie w Niemczech nie są polskie, ale należą do poszczególnych niemieckich diecezji. Dlatego nie na miejscu jest mówienie, że "Niemcy chcą zburzyć polski kościół" w Essen.

Ks. Budyn dodał, że proces restrukturyzacji w diecezji Essen nie jest niczym nowym, ponieważ takie zmiany w diecezjach trwają w Niemczech już od kilkunastu lat a jedną z pierwszych był Berlin". W ich efekcie tamtejsza Polska Misja Katolicka otrzymała największy kościół katolicki w stolicy Niemiec, bazylikę św. Jana.

Ks. Budyn zwrócił też uwagę na fakt, że w Niemczech przybywa polskojęzycznych wiernych. Dlatego "potrzebny jest rzeczowy i rozsądny dialog przedstawicieli Polskich Misji Katolickich z władzami niemieckich diecezji", by pokazać, że Polacy mogą wzbogacić życie Kościoła w Niemczech.

Wtedy też jest szansa, że otrzymają oni odpowiednie dla swoich potrzeb świątynie. Nie można tego jednak robić, używając terminologii wojennej i mówić, że trwa "walka o kościół" lub że "Niemcy burzą polski kościół".

Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech zapewnił, że w najbliższym czasie odbędą się rozmowy o losach kościoła św. Klemensa.

Najczęstszy grzech katolików >>

Tymczasem Jens Albers, przedstawiciel kurii w Essen na zapytanie Radia Watykańskiego powiedział, że Polska Misja Katolicka w Essen nie powinna być zaskoczona zmianami, ponieważ jak każde obcojęzyczne duszpasterstwo uczestniczy w diecezjalnym procesie restrukturyzacji.

Zapewnił on jednak, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje o sprzedaży kościoła św. Klemensa. Informacje, jakoby miał zostać zburzony a w jego miejsce zbudowany ośrodek dla uchodźców, określił jako nieprawdziwe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ
31,43 zł
44,90 zł

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

"Niemcy chcą zburzyć polski kościół". Ostra reakcja lokalnego duszpasterza Polonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.