Niemcy: konferencje regionalne jako kolejny etap na Drodze Synodalnej

Niemcy: konferencje regionalne jako kolejny etap na Drodze Synodalnej
(Fot. Raimond Spekking / na licencji CC)
KAI / sz

Regionalne konferencje w pięciu miejscowościach będą kolejnym etapem Drogi Synodalnej - procesu dialogu na temat wewnętrznych reform i przyszłości Kościoła katolickiego w Niemczech. Spotkania z udziałem maksymalnie 50 osób, odbędą się 4 września w Berlinie, Dortmundzie, Frankfurcie, Ludwigshafen i Monachium.

Planowane na początek września drugie synodalne zgromadzenie plenarne - najwyższe gremium Drogi Synodalnej - zostało przesunięte o przynajmniej pół roku z powodu pandemii koronawirusa. Z tego powodu organizatorzy postanowili, że płaszczyzną wymiany poglądów w aktualnych sprawach dla 230 członków Drogi będą konferencje regionalne.

Głównym tematem dyskusji będą konsekwencje pandemii koronawirusa. W godzinach popołudniowych natomiast są w programie obrady forów: „Rola kobiet w posłudze i urzędach w Kościele” oraz „Życie w udanych związkach”.

Podstawą obrad w tzw. forach Drogi Synodalnej stanowią cztery przygotowane dokumenty robocze dotyczące władzy i jej podziału, moralności seksualnej, formy życia kapłańskiego oraz roli kobiet w służbie i urzędach Kościoła. Pierwszy temat obejmuje m.in. napięcia między nauczaniem a praktyką Kościoła, „ale także między sposobem, w jakim sprawowana jest władza w Kościele a standardami społeczeństwa pluralistycznego w demokratycznym państwie prawa”. Forum o moralności seksualnej ma się odnieść do różnic między nauczaniem kościelnym a praktyką w tym zakresie. Jako „bardzo pilną” niemiecka agencja katolicka KNA określiła grupę roboczą poświęconą roli kobiet w Kościele. Temat „form życia kapłańskiego” obejmie również duchowość, nie podejmie natomiast zagadnienia kapłaństwa kobiet w przyszłości. Fora mają przygotować materiały do zgromadzeń synodalnych.

Tę platformę dialogu na rzecz reform powołali do życia biskupi wspólnie ze świeckimi. Jej celem jest odzyskanie zaufania po skandalach seksualnych jakie kilka lat temu ujawniono w Kościele Niemiec. Otwierając proces Drogi Synodalnej ówczesny przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx i szef Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) – Thomas Sternberg we wspólnym liście wezwali wiernych do otwartej dyskusji na temat przyszłości Kościoła w swej ojczyźnie. „Zapraszamy także tych z was, którzy przeżywają trudności z wiarą i z Kościołem, którzy utracili zaufanie lub jako poszukujący są w drodze. Zapraszamy do pójścia drogą synodalną w wolność i różnorodność ” – napisali obaj współtwórcy listu, rozesłany do wszystkich parafii w Niemczech.

Pierwsze Zgromadzenie Drogi Synodalnej odbyło się w dniach 30 stycznia - 2 lutego br. we Frankfurcie nad Menem. Chociaż Droga Synodalna „ nie jest synodem w jego klasycznym znaczeniu, to jednak pojęcie to podkreśla, że zaplanowany w ten sposób proces reform ma być czymś więcej niż tylko niezobowiązującą dyskusją”, tłumaczą organizatorzy. Ta wyjątkowa w Kościele forma dialogu między świeckimi i biskupami była początkowo planowana na dwa lata. W obecnej sytuacji spowodowanej pandemią nie zakończy się, jak planowano, w październiku 2021, ale dopiero w lutym 2022.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy: konferencje regionalne jako kolejny etap na Drodze Synodalnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.