Niemcy: Kościoły apelują o świat bez broni nuklearnej

Niemcy: Kościoły apelują o świat bez broni nuklearnej
fot. Deposit Photos
1 tydzień temu
KAI / sz

W związku ze zbliżającą się 75. rocznicą zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki dwa największe Kościoły Niemiec: katolicki i ewangelicki zaapelowały do polityków o zaangażowanie na rzecz świata bez broni nuklearnej. „Pilnie potrzebne jest [ponowne] podjęcie dialogu prowadzonego z wzajemnym zaufaniem i wolą zmiany”, napisali w opublikowanym 31 lipca wspólnym oświadczeniu: bp Heiner Wilmer przewodniczący komisji „Iustitia et Pax” konferencji katolickich biskupów i pastor Renke Brahms, pełnomocnik ds. pokoju w Radzie Kościołów Ewangelickich.

W dniach 6 i 9 sierpnia 1945 wojska USA zrzuciły bomby atomowe na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki. Szacuje się, że zginęło na miejscu ponad 250 tys. ludzi, wielu umierało niekiedy kilka lat później na skutek poparzeń i promieniowania.

„Pierwszym i ważnym znakiem powinno być przyjęcie i ratyfikacja traktatu ONZ o zakazie broni jądrowej - również przez Niemcy”, stwierdza dokument Kościołów. Jego autorzy przypominają cywilne ofiary, które „przeżyły piekło” zrzucenia pierwszych bomb atomowych. „Spojrzenie w przeszłość jest ostrzeżeniem dla teraźniejszości i przyszłości”, podkreślili, dodając, że jest to szczególnie aktualne w czasie, gdy ma miejsce „fatalna deregulacja międzynarodowych umów dotyczących broni jądrowej oraz polityki zbrojeniowej”. W globalnym kryzysie stosunków międzynarodowych rośnie niebezpieczeństwo eskalacji przemocy jądrowej.

„Pogłębiają te obawy starania zmierzające do modernizacji istniejących systemów broni jądrowej w celu utrzymania ich zdolności operacyjnej lub dostosowania ich do zmieniających się scenariuszy zagrożeń” - stwierdza dokument Kościołów Niemiec. Według bp. Wilmera i pastora Brahmsa nowe zagrożenia, takie jak wojna cybernetyczna, terroryzm i wojny handlowe, w sposób zasadniczy kwestionują strategiczne znaczenie tych systemów broni jądrowej.

Przypomnieli oni, że dla Kościołów katolickiego i protestanckich zawsze było jasne, że użycie broni jądrowej masowego rażenia nie może być etycznie uzasadnione. W ostatnim czasie w obu Kościołach pojawiły się głosy, że stosowanie broni jądrowej i strategii odstraszania nuklearnego jako „środka egzekwowania interesów politycznych” są nieodpowiedzialne. Nawiązując do ostatnich wypowiedzi papieża Franciszka i memorandum pokojowego Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec z 2007 roku autorzy oświadczenia domagają się, aby celem politycznym był świat bez broni jądrowej.

ts / Berlin

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
16,15 zł
26,92 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Niemcy: Kościoły apelują o świat bez broni nuklearnej
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Niemcy: Kościoły apelują o świat bez broni nuklearnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.