Niemcy: mimo stanowiska Watykanu przewodniczący episkopatu za interkomunią z protestantami
Biskup Georg Bätzing, przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, mimo wyraźnego sprzeciwu Watykanu potwierdził swój pogląd, że interkomunia z protestantami powinna być możliwa. Słowa te zawarł w wystosowanym 8 listopada przesłaniu do Synodu Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD).
„Wspólnota w wierze, która jest już ekumenicznie widoczna na wiele sposobów, zmierza do jedności, która będzie mogła być doświadczana jako komunia w Eucharystii i Wieczerzy Pańskiej" - napisał bp Bätzing. Wyraził on uznanie dla dokumentu opracowanego przez Ekumeniczną Grupę Roboczą teologów katolickich i ewangelickich (ÖAK), zatytułowanego „Wspólnie przy stole Pańskim”, zaznaczają, że ożywił on debatę na temat pozostałych otwartych kwestii na drodze do tego, co dokument nazywa „wzajemną gościnnością eucharystyczną” pomiędzy katolikami a protestantami. Zapewnił, iż podejmie wysiłki zarówno na forum niemieckiego episkopatu, jak i w jego dialogu z Rzymem, by „zapewnić intensywną dyskusję na ten temat i aby wyniki dialogów ekumenicznych zostały przeanalizowane i zastosowane”.
Dokument „Wspólnie przy stole Pańskim” został oceniony krytycznie przez Stolicę Apostolską. We wrześniu br. Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że pomięto w nim kwestię dokładnego rozumienia Eucharystii i Wieczerzy Pańskiej, relacji między Eucharystią a Kościołem, kwestię posługi święceń oraz relację między Chrztem św. a Eucharystią. Zaznaczono, że w obecnym stanie rzeczy otwarcie na wspólnotę eucharystyczną z Kościołem ewangelickim w Niemczech stworzyłoby „nieuchronnie nowe przeszkody w dialogu ekumenicznym z Kościołem prawosławnym” poza granicami Niemiec. Kongregacja wskazała, że również Konferencja Episkopatu Niemiec sama widzi „konieczność dalszego teologicznego pogłębienia niektórych zasadniczych tematów, takich jak kwestia rzeczywistej obecności Jezusa i pojęcie ofiary Eucharystii”. Wiąże się z tym także kwestia święceń kapłańskich oraz związek pomiędzy chrztem, Eucharystią i wspólnotą Kościoła. Opinię tę poparł także przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch.
Skomentuj artykuł