Niemcy: Napisałyśmy do papieża, bo mamy wrażenie, że Rzym jest ignorowany

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

Zastanowiło mnie, że papież, pisząc do nas osobno, wskazał na adorację, jakby chciał przez to skierować naszą uwagę na Tego, który kieruje Kościołem i musi zostać postawiony w centrum - mówi prof. Katharina Westerhorstmann, jedna z czterech kobiet, jakie zrezygnowały z udziału w niemieckiej drodze synodalnej, widząc w niej zagrożenie rozłamu Kościoła w Niemczech, a na początku listopada podzieliły się swymi obawami z papieżem. Franciszek błyskawicznie odpowiedział na ich list.

Papież, jak już informowaliśmy, zapewnił, że podziela wyrażone przez te cztery kobiety obawy.

Prof. Westerhorstmann wyznała Radiu Watykańskiemu, że zdecydowały się one na taki krok, ponieważ odnoszą wrażenie, iż Kościół w Niemczech ignoruje kolejne interwencje Stolicy Apostolskiej. Czułyśmy, że jest to nasz obowiązek jako świeckich i jako kobiet w Kościele - stwierdziła niemiecka teolog.

DEON.PL POLECA

Jak zarazem przyznaje, były zdziwione, iż papież odpowiedział tak szybko, już po dwóch dniach, a zrobił to z wielką jasnością i osobistym zaangażowaniem. Widać, że jest to dla niego ważna sprawa.

Zapewnia, iż autorki listu nie stanowią żadnego ugrupowania i nie mają żadnych wspólnych planów na przyszłość. Ani niemiecki episkopat ani Komitet Centralny Katolików Niemieckich nie zareagowały na ich głos, nie zostały ponownie zaproszone do dialogu.

- Jedyne, co mogę powiedzieć, że nadal będę robić wszystko, co w mojej mocy, aby Kościół mógł wypełniać swoją misję, byśmy jako katolicy mogli robić to, do czego zostaliśmy powołani, indywidualnie i jako wspólnota - podkreśliła prof. Westerhorstmann.

Poinformowała ponadto, że przed opublikowaniem papieskiego listu, jego adresatki upewniły się, czy papież rzeczywiście sobie tego życzy. Nie rozumie też stawianych im zarzutów, iż swoją inicjatywą przyczyniają się do podziałów w Kościele. W swym liście wyraziły raczej troskę z powodu istniejących już konfliktów i rozbieżności opinii co do przyszłości Kościoła w Niemczech. Miałyśmy nadzieję, że będzie to impuls, który przyczyni się do zachowania jedności - powiedziała prof. Westerhorstmann.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy: Napisałyśmy do papieża, bo mamy wrażenie, że Rzym jest ignorowany
Komentarze (2)
AS
~A. Szczawiński
27 listopada 2023, 20:12
Współczuję autorkom listu. Dlaczego? Bo się łudzą. Bardzo dobrze wyjaśnia to ks. prof. Stanisław Koczwara, można posłuchać na YT.
AW
~Artur Wojtkiewicz
27 listopada 2023, 18:41
Te pani są strasznie niesynodalne.