Niemcy: przewodniczący episkopatu nie obawia się rozłamu z Rzymem

Niemcy: przewodniczący episkopatu nie obawia się rozłamu z Rzymem
bp Georg Batzing (fot. Spurzem - Lothar Spurzem / CC BY-SA 2.0 DE)
KAI / kk

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupiej bp Georg Bätzing z Limburga w opublikowanym dziś wywiadzie dla „Bonner General-Anzeiger” stwierdził, że nie widzi zagrożenia, aby Kościół w Niemczech zerwał komunię z Kościołem powszechnym w następstwie procesu Drogi Synodalnej.

W ten sposób przewodniczący episkopatu stwierdził, że nie podziela obaw arcybiskupa Kolonii kard. Rainera Marii Woelkiego, który w wywiadzie dla agencji KNA stwierdził, iż najgorszy byłoby, „gdyby Droga Synodalna prowadziła do rozłamu, a tym samym do wyjścia z Kościoła, z komunii z Kościołem powszechnym. Byłoby czymś najgorszym, gdyby powstało coś w rodzaju niemieckiego Kościoła narodowego”. Arcybiskup Kolonii wyraził przekonanie, że najlepszym rezultatem byłoby, gdyby udało się „zainicjować prawdziwą reformę, która jest zdecydowanie konieczna w Kościele”.

„Kościół katolicki jest Kościołem powszechnym, który z kolei składa się z Kościołów partykularnych. Kościół w Niemczech jest częścią Kościoła powszechnego i nic się w tym nie zmieni” – powiedział bp Bätzing.

W odniesieniu do debaty na temat niemieckiego podatku kościelnego i jego obniżenia w następstwie licznych wystąpień z Kościoła, przewodniczący episkopatu wskazał, że konieczne jest podejmowanie poważnych decyzji dotyczących sposobu wydawania pieniędzy, środków niezbędnych dla skutecznego głoszenia Ewangelii i katechezy, a także potrzeb duszpasterskich. W rozmowie z „Bonner General-Anzeiger” bp Bätzing wykluczył na razie przeniesienie siedziby konferencji episkopatu z Bonn do Berlina.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Niemcy: przewodniczący episkopatu nie obawia się rozłamu z Rzymem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.