Biskup wzywa do rozpoczęcia debaty o kapłaństwie kobiet

Biskup wzywa do rozpoczęcia debaty o kapłaństwie kobiet
(fot. © Raimond Spekking / Wikimedia Commons)
America Magazine / kk

Abp Stefan Heße z Hamburga wzywa do otwarcia debaty na temat wyświęcania kobiet w Kościele katolickim.

"Powinna pojawić się możliwość aby przemyśleć tę kwestię ponownie i ją przedyskutować" - twierdzi duchowny. Uważa, że od 1994, czyli od publikacji listu papieża Jana Pawła II "Ordinatio Sacerdotalis", w którym wyraźnie stwierdza się, że takiej możliwości nie ma, pojawiły się nowe argumenty.

Abp Heße należy do grupy pracującej w ramach niemieckiej "drogi synodalnej" nad kwestią obecności kobiet w Kościele. Duchowny ma nadzieję, że w trakcie dyskusji zostaną poruszone również te kwestie, które dotychczas były uznawane za kontrowersyjne, a przebieg debaty zostanie przekazany do Rzymu. "Jednocześnie pozostaję realistą i zdaję sobie sprawę, że nie odpowiemy, ani nie rozwiążemy tych problemów" - twierdzi biskup cytowany przez "America Magazine".

Decyzje podjęte przez "drogę synodalną" nie będą wiązały mocą prawa kanonicznego, a ich wdrożenie będzie zależało od biskupów i diecezji. Papież Franciszek podkreślił, że wszelkie reformy muszą być zgodne z nauczaniem Kościoła.

DEON.PL POLECA

Arcybiskup Heße ma 54 lata i jest najmłodszym niemieckim biskupem. Zajmują go sprawy kryzysów klimatycznego i migracyjnego. W imieniu episkopatu przekazał na rzecz uchodźców 100 milionów euro, jak również przeznaczył 800 nieużywanych kościelnych budynków, na mieszkania dla migrantów.

Pytany o własny stosunek do wyświęcania kobiet, abp Heße odpowiada, że wchodząc na drogę synodalną zachowuje otwarty umysł. "Jeśli wyniki dyskusji są gotowe na samym jej początku, to cała droga nie ma większego sensu" - podkreślił.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

- Puk puk.
- Kto tam?
- To my, więcej niż połowa Kościoła!

Taki improwizowany dialog krzyczały kobiety w stronę hierarchów udających się na synod w 2018 roku.

Ruch równouprawnienia w Kościele to...

Skomentuj artykuł

Biskup wzywa do rozpoczęcia debaty o kapłaństwie kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.