Generał jezuitów: potrzeba zmian w kwestii kapłaństwa

Generał jezuitów: potrzeba zmian w kwestii kapłaństwa
(fot. Michał Lewandowski)
7 miesięcy temu
Logo źródła: DEON LIVE DEON Live

"Myślę, że powinniśmy częściej czytać List do Hebrajczyków, gdzie mowa jest o przekraczaniu granic kapłaństwa jako pewnego rodzaju kasty" - mówił.

Arturo Sosa SJ zaznaczył, że wszyscy jesteśmy wezwani do posługi kapłańskiej, o czym mowa jest w formule chrztu. Po czym opowiedział historię, która wydarzyła się podczas mszy w Czadzie w Wielki Czwartek. Posłuchajcie sami:

Uwaga, żeby włączyć polskie napisy, kliknij ikonkę w prawym dolnym rogu koło ustawień. 

Generał jezuitów w projekcie "W życiu chodzi o #COŚWIĘCEJ"

Arturo Sosa SJ przyjechał z wizytą do Polski 6 maja. Spędził tutaj dwa tygodnie, spotykając się ze współbraćmi i współpracownikami jezuitów. Zakonnik podkreśla, że poznaje Boga w obliczu Chrystua. Mówi, że "twarz Chrystusa to twarz uchodźcy, osoby wykorzystanej, pogardzanej kobiety, osoby cierpiącej. W tych twarzach objawia się nam Bóg".

Pozostałe odcinki znajdziesz TUTAJ.

* * *

#COŚWIĘCEJ czyli co?

Gdzieś głęboko coś nam mówi, że coś nie gra. Czujemy, że życie nie może kończyć się na gonitwie za nie wiadomo czym, nie wiadomo gdzie i nie wiadomo po co. Wiecie, o co chodzi, prawda? Dlatego właśnie ruszyliśmy z nowym projektem.

Takim, w którym jest przestrzeń i czas na spokojne poszukanie odpowiedzi na naprawdę ważne pytania. I na zainspirowanie się do piękniejszego życia.

W czasie naszych wcześniejszych spotkań gośćmi byli: s. Anna Bałchan, Janina Ochojska, Włodek Markowicz, Magda Wiśniewska, Jaciek Mela, Piotrek Żyłka, Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, siostra Eliza i siostra Tymoteusza.

TUTAJ >> znajdziecie nagrania z poprzednich spotkań tego cyklu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Piotr Dzedzej
31,42 zł
34,90 zł

Pod względem liczby odejść z kapłaństwa Polskę wyprzedzają tylko Stany Zjednoczone.

Dlaczego polscy kapłani odchodzą? Z powodu kobiety? Bo nigdy nie mieli powołania? Utracili pierwotne ideały w zderzeniu z rzeczywistością kościelną? A może przyczyny leżą...

Skomentuj artykuł

Generał jezuitów: potrzeba zmian w kwestii kapłaństwa
Komentarze (6)
JJ
Jacek Jobko
16 grudnia 2019, 19:31
Czy trzeba nam zmian w kapłaństwie w Kościele Katolickim. Myślę, że tak i to jak najszybciej. Opóźnianie tego kroku powodować będzie coraz to pogłębiający się kryzys Kościoła. Moim skromnym zdanie czas na zdecydowanie działanie; Po pierwsze - trzeba zrezygnować z celibatu, żony księży na parafiach powinny a nawet musiały by się włączać w życie kościoła parafialnego i być nawet jego animatorkami. Księża, którzy by chcieli robić karierę w Kościele czyli wykładać w seminariach czy zostawać biskupami ci by musieli zachować celibat no i oczywiście zakonnicy i zakonnice. I sprawa druga najważniejsza, pedofilia w kościele; księża dopuszczający się tak okropnych czynów powinni zostawać wyrzuceni z kapłaństwa i oddani pod sąd cywilny lub do końca życia zamknięci w klasztorach klauzurowych na statusie zwykłego zakonnika. To są obecnie najbardziej palące reformy Kościoła Katolickiego.
Piotr Stanibor
Piotr Stanibor
16 grudnia 2019, 21:25
Przerzucanie zgniłych jabłek do zamkniętych zakonów cementowałoby zakony jako zesłanie, a nie (rzekomą) łaskę. No i nie wiem czy owieczki tak chętnie wrzucałyby na tacę gdy zobaczą panią książową w nowym płaszczu. Co gdy żona odejdzie od męża kapłana? Przyzwolenie na rozwód cywilny wiązałoby się z suspensą? Co z dziedziczeniem? Powstałyby jak w prawosławiu dwie grupy ludzi, kapłani otwarci na awans w stronę biskupstwa i zamknięta grupa wpływów kapłanów szeregowych. Czy 50 kilku letni proboszcz, który z różnym skutkiem zmagał się z rozporkiem z entuzjazmem przyjmie młodszego kolegę, który na legalu sprowadza małżonkę i potomstwo? Co ze zmianami miejsca posługi na inne parafie, diecezje, kraje, misje? A to wszystko i więcej tylko optyka w świetle pragmatycznym.
Piotr Stanibor
Piotr Stanibor
16 grudnia 2019, 21:31
Głęboka reforma Kościoła katolickiego nie może ślizgać się po powierzchni i skupiać na poluźnieniu celibatu czy etyki seksualnej albo grzaniu tematu ekologii i pustych ekumenicznych gestów, trzeba sięgnąć głębiej, w stronę Soboru Watykańskiego III, wyjść ponad arystotelizm - tomizm, filozofie klasyczną, której język opisowy zatrzymał się na schyłku europejskiego średniowiecza, poza 19 wieczną teologie moralną i ducha hermetycznej cieplarni zasklepionej między Soborem Trydenckim a SWI.
TM
~To masz
16 grudnia 2019, 12:05
Ojciec i Syn (dziecko - ono) oni stają się jedno w 4-tym przykazaniu dekalogu konsolidując sztafetę życia przeniesionego z raju utraconego do raju odzyskanego "...na wieki wieków aMEN" - правда ... i niech chromi Biskupi wyskoczą jak Jeleń ... jak apostołowie z Emaus ... taki kolejny wieczernik ... Alleluja i do góry - sursum corda ... - z góry widać lepiej z kim czym do kogo czego podążają ci którzy idą z hasłem Alleluja i do przodu z bałwochwalstwem swoim trwając w grzechu śmiertelnym ... na wieki wieków amen
CS
~czysty spiritus
16 grudnia 2019, 12:00
Generał generalnie mówi o ow[o]cach Pawłowej ewangelizacji narodów ... to dobrze o nim świadczy ... ale uderzenie Pawłem w Pawła ... nie wystarczy by beczkę miodu z łyżki dziegciu rafinować dla uzyskania prawdziwej czystości chrześcijańskiej myśli przewodniej nadanej przez Jezusa przedwiecznego którego Paweł wziął na krzyż i z klątwą poniósł Jezusa własną drogą drogą historii kościoła przez tak liczne wieki na pasku kleru jak owca pasterza dobrego inaczej JAK PIJANA odbijając się od prawego do lewego rynsztoka wierna myśli przewodniej pokrętnej jak ślad biblijnej żmii na piasku pustyni ... potem taki jeden z drógin formuje zarzuty że owca pijana ... i świątynie Apostolstwa trzeźwości jej robi ... z tego swojego Apostolstwa miłości (Pawłowej) celebrując krucjatę wyzwolenia z nałogów i nawyków - jakie to wspaniałomyślne i dobroduszne - правда ?
CS
~czysty spirytus
16 grudnia 2019, 11:47
Potrzeba Jezuitom do teologicznego koncertu Pawła z Tarsu podejść z percepcją teologicznego "Ludwiga van Beethovena" aby tą łyżkę dziegciu tą fałszywą nutę wydobyć z Pawłowej narracji ... Jezuici muszą też wydostać się z łożyska na jakim za nimi ciągnie się pępowina Ignacego Loyoli ... tego wymaga pełna łaski zbawienia myśl przewodnia króli rodzaju ludzkiego restytuowana IN PERSONA CHRISTI kiedy Ojciec i Syn (dziecko - ono) oni stają się jedno w 4-tym przykazaniu dekalogu konsolidując sztafetę życia przeniesionego z raju utraconego do raju odzyskanego "...na wieki wieków aMEN" - правда ... i niech chromi Biskupi wyskoczą jak Jeleń ... jak apostołowie z Emaus ... taki kolejny wiecznik

Skomentuj artykuł

Generał jezuitów: potrzeba zmian w kwestii kapłaństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.