Niemcy: zdecydowanie więcej kobiet na kierowniczych stanowiskach w Kościele
Konferencja Biskupów Niemiec postanowiła w ciągu najbliższych czterech lat zwiększyć liczbę kobiet na kierowniczych stanowiskach w diecezjach, tak aby płeć żeńska stanowiła jedną trzecią kadry.
Według przeprowadzonych badań odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych w diecezjach wzrósł od 2013 z 13 do 19 proc. "Wzrost ten jest daleki od zadowalającego" - powiedział bp Bode i poinformował, że powinien osiągnąć w 2023 r. poziom jednej trzeciej.
Według biskupa Osnabrück, badania ukazały czynniki, które uniemożliwiają kobietom zajmowanie kierowniczych stanowisk w diecezjach. Przede wszystkim takie miejsca pracy wydają się dla kobiet mało atrakcyjne. Często brakuje wzorów do naśladowania, jak kobiety mają kształtować stanowiska przywódcze. Tradycyjny obraz kobiet i rodziny oraz związane z tym zadania często stawiają kobiety pod presją i utrudniają ich osobiste wybory. Ponadto przeważnie przywództwo jest sprawowane w pełnym wymiarze godzin i wiąże się ze stałą gotowością do reprezentacji na pełnionej funkcji. Poza tym wpływa na to "ogromny niedobór młodzieży" na wszystkich stanowiskach kościelnych oraz brak kobiet na stanowiskach średniego szczebla kierowniczego, co przyczynia się do tego, że prawie nie ma kandydatów na wysokie stanowiska kierownicze w Kościele.
W Niemczech jest 27 archidiecezji i diecezji. Według badań, sześć administracji diecezjalnych w ogóle nie ma kobiet na wyższych szczeblach kierowniczych, jedenaście zatrudnia jedną kobietę, kolejne pięć - dwie i pięć kolejnych diecezji od trzech do pięciu kobiet. Według badań rzadko osiągnięta jest "masa krytyczna" 30 procent na takich stanowiskach. W 2013 r. nie było w ogóle kobiet na wyższych szczeblach kierowniczych w dziewięciu niemieckich administracjach diecezjalnych.
Bp Bode przypomniał, że niemieccy biskupi poparli program Stowarzyszenia św. Hildegardy, aby wprowadzić więcej kobiet na przywódcze stanowiska kościelne. Od 2016 r. dla kobiet zainteresowanych ich objęciem prowadzone są szkolenia. W lecie 2020 r. ma w nich wziąć udział 100 kandydatek z 23 diecezji i katolickich organizacji pomocowych.
Skomentuj artykuł