Niemiecka filozof religii krytykuje drogę synodalną za dążenie do zmiany struktur

Niemiecka filozof religii krytykuje drogę synodalną za dążenie do zmiany struktur
Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz. Fot. Wikipedia / RPP-Institut - Eigenes Werk CC BY-SA 3.0 de
KAI / mł

Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz skrytykowała niemiecką „Drogę synodalną” za to, że „nie mówi o nawróceniu” lecz dąży do radykalnej zmiany struktur kościelnych.

W opublikowanym w czwartek 18 sierpnia przez diecezję w Ratyzbonie wywiadzie powiedziała, że „dążenie do radykalnej zmiany struktur” jest uprawiane w Niemczech w sposób niemal militarystyczny. „Najprostszą rzeczą jest zmiana struktur. Nawrócenie serca jest znacznie bardziej skomplikowane” - stwierdziła.

DEON.PL POLECAProf. Gerl-Falkovitz jest znaną specjalistką w zakresie studiów nad Edytą Stein i Romano Guardinim. Jest członkiem Prezydium Europejskiego Instytutu Filozofii i Religii w Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej Benedykta XVI w Heiligenkreuz/Wiedeń, a w roku 2021 otrzymała prestiżową Nagrodę Ratzingera.„Rozpoczęcie ewangelizacji na nowo jest o wiele trudniejsze niż tworzenie organów kontrolnych” – zaznaczyła prof. Gerl-Falkovitz, dodając: „Być może zbyt szybko podeszliśmy do tematu drogi synodalnej … Ale modlitwa, prośba o przebaczenie i uzdrowienie pozostają znacznie trudniejsze niż tworzenie struktur” - podkreśliła.

Jest ona również członkiem Forum Synodalnego nr 3, które zajmuje się tematem „Kobiety w posługach i urzędach w Kościele”, zajmując odrębne stanowisko w kwestii np. święceń kapłańskich dla kobiet. Uczestnicy „drogi synodalnej" niemieckiego Kościoła katolickiego zagłosowali 4 lutego br. za tekstem wzywającym do wyświęcania kobiet na diakonisy, co oznacza pierwszy szczebel święceń kapłańskich. Postulat ten został przyjęty 174 głosami za, 30 przeciw i przy 6 wstrzymujących się.

Głosowanie odbyło się na forum zgromadzenia plenarnego drogi synodalnej. Składa się ono z niemieckich biskupów, 69 członków świeckiego Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) oraz przedstawicieli innych części niemieckiego Kościoła.

W tym samym wywiadzie prof. Gerl-Falkovitz poruszyła również kwestię eutanazji. Stwierdziła, że „musimy być znacznie bardziej aktywni, aby ludzie czuli się bezpiecznie w społeczeństwie”, zamiast szukać wyjścia w samobójstwie. „Wiele chorób ma swoje źródło w tym, że ludzie czują się puści wewnętrznie, co w najgorszym przypadku prowadzi do depresji i utraty poczucia własnej wartości. Ale ludzkiego pragnienia bycia kochanym nie zapewni smartfon. Cały techniczny i wirtualny świat, który zbudowany jest tylko na wiedzy, pomija fakt, że człowiek jest po prostu czymś więcej. A im bardziej poruszamy się w świecie wirtualnym, tym bardziej zatracamy siebie” – wskazała.

Zaznaczyła, że nasza chrześcijańska wiara jest alternatywnym modelem dla racjonalności. W wierze czujemy, że nasze wnętrze pochodzi i składa się z relacji. I w przeciwieństwie do wiedzy, wiara jest w stanie stworzyć tę właśnie relację”.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Niemiecka filozof religii krytykuje drogę synodalną za dążenie do zmiany struktur
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.