Niemiecki kardynał ostro o eutanazji

Niemiecki kardynał ostro o eutanazji
(fot. Wikimedia Commons)
7 lat temu
KAI / mm

Arcybiskup Berlina, kard. Rainer Maria Woelki jest zdecydowanym przeciwnikiem "wspomaganej śmierci". "W tej kwestii nie może być dla nas żadnych kompromisów", podkreślił w homilii wygłoszonym wczoraj podczas liturgii w katedrze w Münster, sprawowanej na rozpoczęcie Konferencji Biskupów Niemieckich.

Jednocześnie kard. Woelki zaapelował o wczucie się w lęki osób umierających oraz w ból ich najbliższych. "Nie jesteśmy tam potrzebni jako apostołowie moralności, ale jako lobbyści za życiem", stwierdził arcybiskup Berlina, jeden z poważnych kandydatów na przyszłego przewodniczącego episkopatu Niemiec.

W swoim kazaniu zdecydowanie odrzucił regulację prawną pozwolenia na eutanazję w takiej formie, jaką przyjęły kraje Beneluksu. "Musimy się bardziej zatroszczyć o kulturę przyjmowania również ludzi umierających", stwierdził kard. Woelki. Zwrócił uwagę, że potrzebne są lepsze rozwiązania prawne i finansowe, aby poprzez bardziej humanitarną opiekę medyczną stworzyć warunki umierania w godności. Szczególna rola przypada tu terapii przeciwbólowej, jaką dysponuje współczesna medycyna oraz medycynie paliatywnej.

Za zakazem zorganizowanej pomocy w samobójczej śmierci nieuleczalnie chorych osób opowiedziała się też 10 marca Izba Lekarska w Düsseldorfie. W liście do Bundestagu organizacja lekarzy domaga się "karania wszelkich form zorganizowanej pomocy w eutanazji", a lekarze, działając zgodnie z zasadami etyki zawodowej. nie powinni uczestniczyć w "samobójczej śmierci na żądanie", a już z całą pewnością nie mogą być do tego zobowiązani przepisem prawnym.

"Lekarze opowiadają się po stronie kultury wspierania pacjentów, również i zwłaszcza w sytuacjach, które wydają się beznadziejne", oświadczył prezes Izby Lekarskiej Rudolf Henke. Jego zdaniem sposób postępowania wobec najbardziej chorych oraz umierających jest miarą humanitaryzmu społeczeństwa. Zorganizowana zachęta do samouśmiercania może przyczynić się do wytworzenia klimatu społecznego, w którym osoby ciężko chore, wymagające opieki, a także ludzie niepełnosprawni mogliby odczuwać, że są zmuszani do eutanazji, wyjaśniał dr Henke.

Rząd Niemiec stara się o uchwalenie jeszcze w tym roku ustawy zabraniającej zorganizowanej i komercyjnej pomocy w samobójczej śmierci osobom nieuleczalnie chorym. Przesłuchanie w tej sprawie w Bundestagu planowane jest dopiero po przerwie wakacyjnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemiecki kardynał ostro o eutanazji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.