Nieobecność papieża na jubileuszu ks. Maciela

Nieobecność papieża na jubileuszu ks. Maciela
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / slo

O znaczącej nieobecności kard. Josepha Ratzingera podczas odbywającej się w listopadzie 2004 roku w Bazylice św. Pawła za Murami uroczystości 60-lecia kapłaństwa ks. Marciala Maciela Degollado wspomina w rozmowie z włoskim watykanistą bp Charles Scicluna.

Ks. Maciel, zmarły w 2008 r. meksykański duchowny, założyciel Legionu Chrystusa, który prowadził podwójne życie i dopuścił się licznych skandali seksualnych, na specjalne życzenie Benedykta XVI ostatnie lata swego życia spędził w odosobnieniu, pokutując za popełnione grzechy.

Bp Scicluna w rozmowie z Paolo Roadrim z dziennika "La Repubblica" zwraca uwagę, że kard. Ratzinger nie pojawił się 26 listopada 2004 roku w rzymskiej bazylice, gdzie ks. Maciel koncelebrował Eucharystię wraz z około 500 kapłanami legionistami oraz licznymi kardynałami i biskupami z całego świata. Mniej więcej w tym samym czasie kard. Ratzinger, ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, przygotował oficjalne dochodzenie w sprawie ks. Maciela, które rozpoczęło się w grudniu tego samego roku.

- To było przyczyną jego wielkiego cierpienia, bo dobrze wiedział, jak wielkim szacunkiem cieszy się ks. Maciel w Rzymskiej Kurii. Jednak poszedł pod prąd z miłości do prawdy - relacjonuje maltański hierarcha, który na zlecenie kard. Ratzingera prowadził procesy przeciwko duchownym podejrzanym o skandale seksualne w oparciu o nowe, surowsze i bardziej rygorystyczne zasady.

- Strategia Ratzingera miała na celu oczyszczenie Kościoła z brudu, ale także za pomocą miłosierdzia. Podobnie jak św. Paweł, zawsze zdawał sobie sprawę, że ludzie Boga przechowują skarb w glinianych naczyniach. Jednym z najmocniejszych obrazów, do których się odwoływał, była wizja św. Hildegardy z Bingen, XII-wiecznej niemieckiej mistyczki. Ujrzała ona piękną kobietę odzianą w łachmany ze względu na grzechy księży. Ta kobieta to Kościół katolicki, ubłocony grzechami księży, ale piękny i mimo wszystko atrakcyjny; to miejsce, w którym ktokolwiek zbłądzi, zawsze może zacząć wszystko od początku, innymi słowy miejsce miłosierdzia - dodał bp Scicluna w rozmowie z watykanistą.

Biskup pomocniczy La Valetty, Charles Scicluna, był przez ponad 10 lat promotorem sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary. Pełnił w watykańskim trybunale obowiązki podobne do prokuratora w sądownictwie świeckim. Do 2005 roku był bliskim współpracownikiem kard. Ratzingera. Pracował w Watykanie do października ubiegłego roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nieobecność papieża na jubileuszu ks. Maciela
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.