Legioniści Chrystusa mają nowych kapłanów

10 lat temu
KAI / drr

Tradycyjnie już w Wigilię Bożego Narodzenia we wspólnocie Legionistów Chrystusa odbyły się święcenia nowych kapłanów. Tym razem podczas Mszy św. w bazylice św. Pawła za Murami w Watykanie sakrament kapłaństwa z rąk kard. Velasio De Paolisa przyjęło 61 członków tego zgromadzenia z 11 krajów.

Obok przewodniczącego Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej i papieskiego delegata dla Legionu Chrystusa, liturgię sprawowali sekretarz Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan bp Brian Farrell (również członek tego zgromadzenia), biskup pomocniczy diecezji rzymskiej Paolo Schiavon i grupa legionistów, którzy w tym dniu obchodzili ćwierćwiecze swoich święceń. Byli wśród nich dyrektor generalny zgromadzenia i ruchu Regnum Christi ks. Álvaro Corcuera i wikariusz generalny obu instytucji ks. Luis Garza.

Wyjaśniając istotę kapłaństwa, kard. De Paolis stwierdził w kazaniu, iż „Jezus staje pośród nas i przez nas, gdy kapłan głosi Słowo, nie swoje, ale Słowo Chrystusa, a czyni to nie po to, aby głosić samego siebie, ale aby głosić Jego”. „Powinien ukazywać nie siebie, ale miłość i nauczanie, którym jest On” – podkreślił kard. De Paolis. Zapewnił, że „potrzebujemy kapłanów, aby Jezus nas wspierał, uświęcał, wybaczał nam i aby byli prawdziwymi pasterzami”. „Potrzebujemy kapłanów dla ludzkości” – dodał na zakończenie.

Tradycyjnie najwięcej nowych księży zgromadzenia pochodzi z jego ojczyzny, Meksyku – 28, ponadto z Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych – po 7, z Włoch – 6, Brazylii – 4, Kanady – 3 oraz z Korei Południowej, Niemiec, Nowej Zelandii, Wenezueli i Wietnamu. Poza jednym neoprezbiterem, liczącym 51 lat, pozostali są w wieku od 30 do 40 lat.

Zgromadzenie Legionistów Chrystusa założył w 1941 meksykański duchowny ks. Marcial Maciel Degollado (1920-2008). Przez długi czas uchodził za niezwykłego, charyzmatycznego kapłana, którego już za życia czczono w jego zgromadzeniu niemal jak świętego. Ale na początku XXI wieku zaczęły wychodzić na jaw skandaliczne szczegóły jego życia, przede wszystkim oskarżenia o molestowanie seksualne nieletnich. W maju 2006 Stolica Apostolska zawiesiła go w sprawowaniu publicznych czynności kapłańskich, nakazując mu jednocześnie pokutę do końca życia.

Po jego śmierci okazało się, że miał córkę ze związku z pewną kobietą, z którą utrzymywał kontakty przez wiele lat. Dopuszczał się też nadużyć względem kleryków. Mimo to Legioniści Chrystusa idealizowali osobę swego założyciela.

W tej sytuacji Benedykt XVI powołał w ub.r. 5 biskupów, aby przeprowadzili wizytację apostolską zgromadzenia w celu wyjaśnienia wszystkich zarzutów obciążających założyciela. Wizytacja ta trwała od 15 lipca 2009 do końca kwietnia 2010. Po jej zakończeniu i przedstawieniu papieżowi odpowiedniego raportu 9 lipca br. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone podpisał dekret powołujący kard. V. De Paolisa (wówczas arcybiskupa) na papieskiego delegata dla zgromadzenia. Wraz z 4 doradcami ma on kierować jego odnową i bieżącą działalnością do czasu zwołania nowej kapituły generalnej.

Legioniści Chrystusa działają w 22 krajach, głównie w Meksyku i Hiszpanii, a od 1996 także w Polsce. Zgromadzenie liczy obecnie ponad 700 księży, 2500 seminarzystów i prowadzi 12 uniwersytetów. Związany z tą wspólnotą

zakonną ruch apostolski księży i świeckich Regnum Christi, założony również przez ks. Degollado, skupia ponad 65 tys. członków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Legioniści Chrystusa mają nowych kapłanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.