Niepełnosprawni podopieczni Caritas będą uczyli się samodzielności

Niepełnosprawni podopieczni Caritas będą uczyli się samodzielności
Fot. Depositphotos
7 miesięcy temu
KAI / pk

Niepełnosprawni podopieczni Caritas Diecezji Sandomierskiej, kończący Ośrodek Radość Życia w Sandomierzu będą mogli korzystać przez trzy lata z projektu "Samodzielność drogą do sukcesu", współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Projekt "Samodzielność drogą do sukcesu" ma trwać trzy lata i weźmie w nim udział 21 osób niepełnosprawnych. W trakcie jego trwania podopieczni objęci będą indywidualną terapią psychologiczną i logopedyczną. Przejdą trening umiejętności społecznych, który jest niezbędny do funkcjonowania w bardziej samodzielnym życiu.

Uczestnicy będą brali udział w zajęciach praktycznych takich jak: kulinarne, rękodzieła artystycznego, stolarskie. Będą także miały możliwość uczestniczenia w zajęciach zooterapii, mających pozytywny wpływ na funkcjonowanie osób niepełnosprawnych i niosących korzyści dla zdrowia somatycznego oraz w zajęciach z hortiterapii, które wspomogą ich rozwój psychiczny.

"Zależy nam na tym, aby nasi podopieczni kończący Ośrodek Radość Życia nie byli zostawieni sami sobie. Chcemy mieć z nimi kontakt. I ten właśnie projekt umożliwia nam niejako przedłużenie opieki nad nimi oraz możliwość dalszego kształcenia" - powiedział ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Jak poinformowała koordynatorka projektu Karolina Łętowska, głównym celem projektu jest zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych i wyposażenie ich w takie umiejętności, aby umożliwić im samodzielne funkcjonowanie. Aby mogli w pełni uczestniczyć w różnych formach aktywności społecznej, rozwijać swoją kreatywność, zainteresowania.

"Chcemy pomóc tym osobom, aby doskonalili kompetencje społeczne, pozwalające zbudować pozytywny obraz samego siebie i pokonać lęk przed otoczeniem, rozwijali kreatywność oraz uzdolnienia i zainteresowania, kształtowali poczucie odpowiedzialności za samodzielne dokonywanie wyborów i podejmowane decyzje" - poinformowała koordynatorka projektu.

Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjny "Radość Życia" dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sandomierzu jest prowadzony przez Caritas Diecezji Sandomierskiej od 1999 roku. Jest to jedyna w Sandomierzu i powiecie sandomierskim placówka zajmująca się edukacją osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, a także z niepełnosprawnością sprzężoną np. niedowidzeniem, niedosłuchem, z epilepsją, z autyzmem itp.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niepełnosprawni podopieczni Caritas będą uczyli się samodzielności
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Niepełnosprawni podopieczni Caritas będą uczyli się samodzielności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.