Niepełnosprawni podopieczni Caritas będą uczyli się samodzielności

Niepełnosprawni podopieczni Caritas będą uczyli się samodzielności
Fot. Depositphotos
1 rok temu
KAI / pk

Niepełnosprawni podopieczni Caritas Diecezji Sandomierskiej, kończący Ośrodek Radość Życia w Sandomierzu będą mogli korzystać przez trzy lata z projektu "Samodzielność drogą do sukcesu", współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Projekt "Samodzielność drogą do sukcesu" ma trwać trzy lata i weźmie w nim udział 21 osób niepełnosprawnych. W trakcie jego trwania podopieczni objęci będą indywidualną terapią psychologiczną i logopedyczną. Przejdą trening umiejętności społecznych, który jest niezbędny do funkcjonowania w bardziej samodzielnym życiu.

Uczestnicy będą brali udział w zajęciach praktycznych takich jak: kulinarne, rękodzieła artystycznego, stolarskie. Będą także miały możliwość uczestniczenia w zajęciach zooterapii, mających pozytywny wpływ na funkcjonowanie osób niepełnosprawnych i niosących korzyści dla zdrowia somatycznego oraz w zajęciach z hortiterapii, które wspomogą ich rozwój psychiczny.

"Zależy nam na tym, aby nasi podopieczni kończący Ośrodek Radość Życia nie byli zostawieni sami sobie. Chcemy mieć z nimi kontakt. I ten właśnie projekt umożliwia nam niejako przedłużenie opieki nad nimi oraz możliwość dalszego kształcenia" - powiedział ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Jak poinformowała koordynatorka projektu Karolina Łętowska, głównym celem projektu jest zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych i wyposażenie ich w takie umiejętności, aby umożliwić im samodzielne funkcjonowanie. Aby mogli w pełni uczestniczyć w różnych formach aktywności społecznej, rozwijać swoją kreatywność, zainteresowania.

"Chcemy pomóc tym osobom, aby doskonalili kompetencje społeczne, pozwalające zbudować pozytywny obraz samego siebie i pokonać lęk przed otoczeniem, rozwijali kreatywność oraz uzdolnienia i zainteresowania, kształtowali poczucie odpowiedzialności za samodzielne dokonywanie wyborów i podejmowane decyzje" - poinformowała koordynatorka projektu.

Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjny "Radość Życia" dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sandomierzu jest prowadzony przez Caritas Diecezji Sandomierskiej od 1999 roku. Jest to jedyna w Sandomierzu i powiecie sandomierskim placówka zajmująca się edukacją osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, a także z niepełnosprawnością sprzężoną np. niedowidzeniem, niedosłuchem, z epilepsją, z autyzmem itp.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niepełnosprawni podopieczni Caritas będą uczyli się samodzielności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.